Hemen hemen simetrik sayısalyarıgrupların tipinin RF-matrisleriyle belirlenmesi
The determination of the type of almost numerical semigroup with RF-matrices
  1. Tez No: 695224
  2. Yazar: HÜSEYİN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada hemen hemen simetrik sayısal yarıgrupları ve doğuray kümelerini kullanılarak yarıgrubun tipi verilmiştir. Satır çarpanlara ayırma matrislerini kullanarak RF- matrisinin oluşumundaki katkıları görülecektir. Bu çalışmanın amacı, 4 doğuraylı hemen hemen simetrik sayısal yarıgrubun tipinin en çok 3 olması gerektiğini RF-matrisleri yardımıyla gösterilmektedir. Temel fikir ise RF-matrislerinde ki sıfırların yer değiştirmesi ve sıfırların sayısına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study the type of numerical semigroup is given by wing almost symmetric numerical semigroup and generator sets. The contribution in the construct of -matrix by using the row factori zation matrices will be seen. It is shown that the type of almost numerical semigroups is at most 3 with RF-matrices. Basic idea,replacement of zeros and number of zeros in RF-matrices.