Hemen hemen simetrik sayısal yarıgruplarının RF (satırca indirgenmiş) – matrisleriyle incelenmesi
Of almost cymetric numerical semigroups analysis with RF (row-reduced) - matrices
  1. Tez No: 883195
  2. Yazar: RABİYA TUTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Simetrik sayısal yarıgrupların doğal bir genellemesi olan hemen hemen simetrik sayısal yarıgruplar, Barucci ve Fröberg tarafından tanımlanmıştır ve dikkat çekici özelliklere sahiptirler. RF-matrisler, sayısal yarıgrupların sözde Frobenyus kümelerindeki elemanlar kullanılarak üretilen matrislerdir. Bu matrislerle ilgili çalışmaları ilk olarak Alessio Moscariello 2016 yılında gerçekleştirmiştir. Elde edilen hemen hemen simetrik sayısal yarıgrupların RF-matrisleri bulunmuştur. Bu RF-matrisler, satır vektörlerine ayrılarak hemen hemen simetrik sayısal yarıgrupların ideallerinin üreteç kümeleri elde edilmiştir. Bu çalışmada hemen hemen simetrik sayısal yarıgrupları incelenmiş ve bu sayısal yarıgruplarla RF- matrisleri ayrı ayrı ele alınmıştır. RF- matrisleri kullanılarak hemen hemen simetrik sayısal yarıgrupların oluşumundaki katkıları görülmüştür. Temel fikir, hemen hemen simetrik sayısal yarıgruplarını, matrisleriyle inceleyip aralarındaki bağıntılara dikkat çekmektir.
Özet (Çeviri)
Almost symmetric numerical semigroups, a natural generalization of symmetric numerical semigroups, were defined by Barucci and Fröberg and have remarkable properties. RF-matrices are derived by using elements from pseudo-Frobenious sets of numerical semigroups. These matrices were first studied by Alessio Moscariello in 2016. RF-matrices of the obtained almost symmetric numerical semigroups are found. By decomposing these RF-matrices into row vectors, generator sets of ideals of almost symmetric numerical semigroups are obtained. In this study, almost symmetric numerical semigroups are analyzed and these numerical semigroups and RF- matrices are considered separately. By using RF- matrices, their contribution to the formation of almost symmetric numerical semigroups is given. The main idea is to analyze almost symmetric numerical semigroups with their matrices and draw attention to the relations between them.