İç denetimde veri analitiğinin kullanımı ve bir uygulama
Use of data analytics in internal audit and an application
  1. Tez No: 695231
  2. Yazar: ULAŞ YUŞA TATLITÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU TARHAN MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde işletmelerin artan işlem hacimlerine bağlı olarak büyük veri analizi giderek önem kazanmaktadır. İç denetim işlevinin doğasında olan zaman ve maliyet kısıtları meslekte farklı ihtiyaçlar doğururken, gelişen teknoloji büyük verinin analizi için yeni araç ve teknikleri ön plana çıkartmaktadır. Tüm bu ihtiyaçlar ve teknolojik gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, bir disiplinler bütünü olan veri analitiğinin iç denetim mesleğinde bir oyun değiştirici olarak ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu çalışmada çeşitli veri analitiği araçları ve bu araçların iç denetimin farklı alanlarındaki kullanımıyla ilgili araştırma yapılmıştır. Yapılan literatür taraması sonucunda veri analitiği kullanımının iç denetim işlevi üzerinde pozitif etkileri olduğu anlaşılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde söz konusu etkiler, yapılan mülakat sonucu elde edilen nitel çıktılar ile ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, big data analysis is coming into prominence due to the increasing transaction volumes of businesses. While the time and cost constraints in the internal audit function are creating different needs in the profession, the developing technology is bringing new tools and techniques to the forefront for the analysis of big data. In view of all these needs and technological developments, data analytics which is a set of disciplines, will emerge inevitably as a game changer in the audit profession. In this study, research has been conducted on various data analytics tools and their use in different subjects of internal audit. As a result of the literature review, it has been understood that the use of data analytics has positive effects on the internal audit function. In the application section of the study, the effects in question were indicated by qualitative outputs obtained as a result of the interview.