Manipülatif destekli üstbilişsel planlamaya dayalı öğretimin değerlendirilmesi: Çarpanlar ve katları konusu örneği
Evaluation of teaching based on manipulative supported metacognitive planning: Example of factors and multiples
- Tez No: 695232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, sayılar ve işlemler öğrenme alanı çarpanlar ve katları konusunda tasarlanmış sanal ve fiziksel manipülatif destekli üstbilişsel planlamaya dayalı bir öğrenme ortamındaki öğrenci eylemleri incelenmiştir. Bu bağlamda çalışmanın amaçları, tasarlanan öğrenme ortamındaki öğrencilerin sergiledikleri üstbilişsel becerileri ortaya koymak, manipülatifler hakkında ve öğretim ortamı hakkında öğrenci görüşlerini almaktır. Çalışmanın amaçları doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeli kullanılmıştır. Bu doğrultuda altı haftalık öğretim bölümleri tasarlanmıştır. Her hafta düzenlenen öğretim bölümleri ile elde edilen çıktılarla bir sonraki öğretim bölümleri düzenlenerek süreç yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin kuzey doğusunda yer alan bir ilde ortaokul 8. sınıfa devam eden 19 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda -öğrencilerin üstbilişe dair değerlendirmeleri, öğrencilerin manipülatiflere yönelik değerlendirmeleri ve öğrencilerin öğretim ortamına dair değerlendirmeleri- olmak üzere üç temaya ulaşılmıştır. Çalışma ile elde edilen bulgular ile 8. sınıf öğrencilerinin üst bilişsel beceriler sergiledikleri, matematik dersinde ilk defa farklı bir öğretim ortamı deneyimledikleri, ilk defa sanal veya fiziksel manipülatif deneyimi yaşadıkları ve sanal manipülatifleri fiziksel manipülatiflere göre daha fazla tercih ettikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışmanın sonuçları doğrultusunda, ilgili konu alanında öneri ve tavsiyelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, student actions in a learning environment based on virtual and physical manipulative supported metacognitive planning designed in the subject area of factors and multiples were examined. In this context, the aims of the study are to reveal the metacognitive skills exhibited by the students in the designed learning environment, and to get students' opinions about manipulatives and the teaching environment. For the purposes of the study, the case study model, one of the qualitative research methods, was used. In this direction, six-week teaching sections were designed. The process was carried out by arranging the next teaching sections with the outputs obtained from the teaching sections organized every week. The sample of the study consists of 19 students attending the 8th grade of a secondary school in a province located in the north-east of Turkey in the 2020-2021 academic year. A semi-structured interview form was used to collect the data of the study. The obtained data were analyzed by content analysis method. As a result of the study, three themes were reached: students' assessments of metacognition, students' assessments of manipulatives, and students' assessments of the teaching environment. With the findings of the study, it was concluded that the 8th grade students exhibited metacognitive skills, they experienced a different teaching environment for the first time in the mathematics lesson, they had a virtual or physical manipulative experience for the first time, and they preferred virtual manipulatives more than physical manipulatives. In line with the results of the study, suggestions and recommendations were given in the relevant subject area.