Birinci basamak sağlık hizmetlerinde kayıtların kullanımı ve sağlık personelinin karşılaşılan güçlüklere ilişkin görüşleri
Records usage and the opinions of health personel regalding to the faced difficulties in the primary health care
  1. Tez No: 69523
  2. Yazar: AYŞE TURANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL AKSAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışma, 1. Basamak Sağlık Hizmetlerinde çalışan hekim, hemşire, ebe, sağlık memuru ve çevre sağlığı teknisyenlerinin kayıt tutmaya ilişkin karşılaştıkları güçlükler ve bu güçlüklere ilişkin önerilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak planlamış ve gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamına, İstanbul iline bağlı bir ilçenin sağlık grup başkanlığına bağlı 12 sağlık ocağında yöneticilik görev yapan 19 ve çalışan 111 sağlık personelinin tamamı, örneklem seçilmeksizin toplam 130 kişi alınmıştır. Veriler; araştırmacı tarafından yönetici ve çalışanlar için ayrı ayrı geliştirilen, ön uygulaması yapılarak son şekli verilen soru kağıtları kullanılarak görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Veriler araştırmacı tarafından elde değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde, ki-kare ve Kolmogorov Smirnov önemlilik testleri uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonunda birinci basamak sağlık hizmetlerinde kayıt tutulmada gerekli araç-gereç ve donanımın yetersiz, nurusun çok yoğun olduğu belirlenmiştir. Sağlık personelinin mesleki eğitimleri sırasında kayıt tutmak ve kayıtlan kullanarak hizmetleri değerlendirmede göreve hazır oluşları konusunda yeterli olmadıkları, mesleki yaşam sürelerinde ve çalıştıkları kurumda kayıtlara ilişkin yeterli hizmet-içi eğitim almadıkları, buna karşın kayıt tutmak ve tutulan kayıtlan kullanarak hizmetlerini değerlendirmede sağlık personelinin yandanfazlasının kendini yeterli hissettikleri belirlenmiş, bu durumun sağlık personelinin kayıtlan önemsemediklerinin bir göstergesi olarak düşünülmektedir. Tüm sağlık personelinin kayıtlara ilişkin sınırlı sayıda yarar belirttikleri ve hiç bir yararın %100 belirtilmediği bulunmuştur. Araştırmanın kapsamına alınan hekim dışı sağlık personelinin görev, yetki ve sorumluluklarının belirsizliği nedeniyle kendilerine ait olmaması gereken kayıtlan tuttukları belirlenmiştir. Çalışanların tuttukları kayıtlan kullanarak kendi hizmetlerini çoğunlukla değerlendirdiklerini, yöneticilerde tutulan kayıtlan yine çoğunlukla değerlendirdikleri ancak çalışanların yöneticilerin değerlendirilmelerinden genelde haberdar olmadıkları bulunmuştur. Tüm sağlık personelinin kayıt tutmaya engel olabilecek araç-gereç kayıt formu ve nüfus yoğunlu konularında güçlük yaşadıktan belirlenmiş olup, yaşanan bu güçlüklerin kayıt tutmada isteksizlik yaratacağı düşünülmektedir. Sağlık Bakanlığı Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Kurulu tararından kaliteli hizmet sunumunda veri toplamanın öneminden hareketle daha önce hiç toplanılmayan verilere yönelik ve halen kullanılmakta olan formlardaki veri tekrarlarını önlemek amacıyla geliştirilen kayıt sistemine ilişkin tüm sağlık personelinin görüşleri; yeni kayıt sisteminin kullanılan sistemden içerik ve kullanım açısından farklı olmadığı şeklindedir. Son olarak; uygun bildirim sistemi, sürekli eğitim, kendi kendini değerlendirme, denetim gibi yöntemlerle hizmet kalitesinin sürekli değerlendirilmesi, sonuçlara göre düzenlenmelerin yapılması, böylece sürekli gelişmeyle Toplam Kalite Yönetimi çerçevesinde 1. Basamak Sağlık Hizmetlerinde de kalitenin sağlanacağı düşüncesiyle elde edilen sonuçlar doğrultusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this descriptive study is to determine the difficulties of doctors, nurses, midwifes and environmental health tecnicians houx documentation and health recored system; working on the primary health, care sethings and then- suggestions concerning these difficulties. Totally 130 health professionals working in 12 Health Centres in a health district of Istanbul participated to this study. 19 of them were administrators. The data have been collected during a face interview by using questionnaire for the administrators and for the health personnel. Percentages, chi-square and Kolmogorov Smirnow tests have been carried out data assessment. As a result of this study it has been observed that necessary equipments for documantation were in adequate and the population was too dense in the health district. This study has also shown that the health personnel has not been good educated in keeping health records and using these records for evaluating the health services. This situation indicates that the health personnel do not give a great importance to documentation. In addition to this all of the health personnel stated that these recorts were not useful as % 100. And the personel were still typed some records which are out of their duties.4 Both the administrators and the health personnel stated that they evaluate their services by using the records, but generally the health personnel do not have an idea about the result of the record evulation carried out by their administrators. There are lots of difluculties caused by in sufficiency of the equipments, registeration forms and population density. The main opinion about the new registration system, that has been developed by Research, Planning and Coordination Commitee of ministry of health for collecting much more data, has been stated that it also did not differ from the previous system both in usage and in content. As conclusion, with an appropriate documentation system, with continous education and with self evaluation the service quality has to be evaluated contuniously. According the results of these evaluations necessary regulations should be done for reaching the Total Quality Managment Level in Primary Health Care. Releated with this thought and according to the results of the investigation it has been given suggestions in this study.