Shadow of the past: The roles of early parental rejection, maladaptive personality dispositions, and fear of compassion on depressive symptoms
Geçmişin gölgesi: Erken ebeveyn reddinin, uyumsuz kişilik özelliklerinin, ve şefkat korkusunun depresif semptomların üzerindeki rolleri
  1. Tez No: 695262
  2. Yazar: UTKU BÜTE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Depresyon en yaygın ve ciddi olarak görülen ruhsal bozuklardan biridir. Bu yüzden, depresyonun temellerini anlamak ve altında yatan kişilik özellikleri ile duygusal dirençleri belirlemek önem taşımaktadır. Bu tez erken çocuklukta algılanan ebeveyn reddinin, uyumsuz kişilik özelliklerinin, ve şefkat korkusunun güncel depresif semptomlar üzerindeki rollerini araştırmaktadır. Bu amaçla 312 yetişkin (210 kadın, 101 erkek) katılımcıya Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği – Kısa Formu, Kişilik Değerlendirme Ölçeği, Şefkat Korkuları Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri uygulanmıştır. Yapılan paralel aracılık analizleri, düşük düzeydeki benlik saygısını ve yetersiz benlik algısını içeren olumsuz öz-değerlendirmenin, algılanan ebeveyn reddi ile depresif semptomlar arasındaki ilişkiye aracılık eden en etkili değişken olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bu ilişkiye saldırganlık ve negatif dünya görüşü de pozitif yönde aracılık ederken, duygusal tepkisizliğin depresif semptomları negatif olarak yordadığı bulunmuştur. Şefkat korkuları arasında ise öz-şefkat korkusu bahsedilen ilişkiye aracılık eden tek değişken olmuştur. Başkalarından şefkat alma korkusu, algılanan ebeveyn reddi tarafından yordanmış olsa da, depresyona yol açmadığı gözlenmiştir. Bulgular ilgili literatür, Ebeveyn Kabul-Red Teorisi ve psikanalitik teori bağlamında tartışılmıştır. Sonuç olarak depresif semptomları olan bireylerle yürütülen psikoterapilerde erken dönem ebeveyn ilişkilerinin, başkalarına ve kendiliğe yönelik saldırganlığın, duygusal geri çekilmenin ve şefkat duygusuna karşı dirençlerin çalışılmasının gerekli olabileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Depression is one of the most common and severe mental-health disorders. Therefore, it is essential to recognize the origins of depression, its underlying personality characteristics, and emotional resistances. This thesis investigates the roles of perceived early parental rejection, maladaptive personality dispositions, and fear of compassion on current depressive symptoms. For this purpose, 312 community adults (210 females, 101 males) were administered the Parental Acceptance-Rejection Questionnaire – Short Form, Personality Assessment Questionnaire, Fear of Compassion Scales, and Beck Depression Inventory. The results of parallel mediation analyses indicated that negative self-evaluation, including lower self-esteem and inadequate sense of self, was the most influential mediator on the relationship between perceived parental rejection and depressive symptoms. This relationship was also positively mediated by aggression and negative worldview, whereas emotional unresponsiveness was negatively predicted depressive symptoms. Among three expressions of fear of compassion, fear of self-compassion was the only significant mediator on the given relationship. Although perceived parental rejection was predicted fear of receiving compassion from others, it was not leading to depressive symptoms. The findings were discussed by integrating relevant literature, Parental Acceptance-Rejection Theory, and psychoanalytic theory. Consequently, it was emphasized that working through early parental relationships, both other and self-directed aggression, emotional withdrawal, and resistances against compassion may be necessary for the psychological treatment of individuals with depression.