Seyranbağları Huzurevi'ndeki yaşlıların mediko-sosyal durumlarının değerlendirilmesi ve bu kişilerde depresyon, yeti yitimi ve bilişsel bozukluk sıklığı araştırması
Prevalence of depression,cognitive disorder and disability and examination medico-social status among elderly people who live in the institition Seyranbağları
  1. Tez No: 69529
  2. Yazar: DEMET KURTOĞLU (TEZEL)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER AYCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Depresyon, yaşlılarda kronikleşip nüks edebilen, yaşam kalitesini negatif yönde etkileyen, hastanın kendine ve başkalarına verdiği ızdırap ile ciddi bir psikolojik problemdir. Etiolojisinde biyolojik nedenler, psikososyal olaylar, fiziksel hastalıklar vardır. Bu çalışmanın amacı; huzurevindeki yaşlıların medikososyal konumlarım ve günlük yaşam aktivitelerini değerlendirmek, depresyon prevalans ve niteliklerini belirlemek ile bilişsel bozukluk, yeti yitimleri değerlendirmeleri ile aralarındaki ilişkileri saptamaktır. Araştırma 60 yaş ve üzerindeki 127 yaşlı kişiye 3 anket şeklinde uygulanmıştır. Birinci ankette sosyodemografık özellikler, ikinci ankette Uluslararası Bileşik Tam Görüşmesi (UBTG) uyarlanmış şekli ile depresyon ve bilişsel bozukluklar ve üçüncü ankette Kısa Yeti yitimi Anketi (KYA) ile yeti yitimi değerlendirmeleri yapılmıştır. UBTG'nin Temel Sağlık Hizmetleri Biçimi verilmiş şekli ile ICD-10'a göre depresyon prevalansı %10.2, KMDM ile bilişsel bozukluk %48.7, KYA ile yeti yitimi % 71.4 olarak tepsit edilmiştir. Depresyon ile eğitim ve kronik hastalıklar arasında istatistiksel bir ilişki bulunmamış, cinsiyet, ileri yaş ve somatik şikayetler arasındaki ilişkiler ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bilişsel bozukluk ile yaş, eğitim arası ilişkiler istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş, cinsiyet, kronik hastalık mevcudiyeti ve depresyon arası ilişkiler ise anlamlı bulunmamıştır. Yeti yitimi ile yaş, kronik hastalık mevcudiyeti, depresyon arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak anlamlı, cinsiyet arası ilişkiler ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak depresyon Seyranbağları Huzurevi yaşlılarında sık görülen bir hastalıktır ve bu soruna çözüm getirici çalışmaların yapılması gerekmektedir. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY Depression in the elderly is a persistent or recurrent disorder that can result from psychosocial stress or physiological effects of disease and can lead to excess disability, cognitive impairment, increased symptoms from medical illness. Depression is a common and serious psychiatric problem in the elderly causing suffering to the patients and their carrers.Depression is strong negative factor of quality of life. The aim of this study is to examine medico-social status, basic activities of daily living and to determine the prevalence and characteristics of depression among elderly people who live in an old people's house and to find relationship between the prevalence of depression and disability and cognitive disorder. This study included 127 subjects aged 60 years or over. The interview included 3 questionnaires. One of them was the socio-demographical characteristics and the other modified Composite international Diagnostic interview (CBDI) for depression and cognitive disorder and disability is assessed by the self report brief disability questionnaire. Statistical analysis was done by using chi-square and bonferroni analysis. Prevalence of ICD-10 depressive episode was 10.2 %, cognitive disorder was 48.7%, disability was 71.4%. The prevalance of depression was not related to education, chronic disorder, but was related to sex, physical disability, somatization disorder, old age. Cognitive disorder was related to old age, education, but not related to sex, chronic disuorder, depression.Disability was related to old age, chronic disorder, but not related to sex. İn conclusion, depression was more prevalent among elderly people living in this institution and this problem have to solve. 71