Adana'da trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda çalışan trafik polislerinin egzoz kurşununa maruziyeti
- Tez No: 69530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER KARAÖMERLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Adana'da Ttrafiğin Yoğun Olduğu Kavşaklarda Çalışan Trafik Polislerinin Egzoz Kurşununa Maruziyeti 1997 yılında Adana İl Emniyet Müdürlüğü'nde çalışan tamamı erkek 221 polis memurunda yapılan çalışmada, trafik polislerinin egzoz kurşununa maruziyetleri araştırıldı. Trafiğin yoğun olduğu Adana kent merkezinde çalışan trafik polisleri grubu (n=118) yine kent merkezinde çalışan diğer polisler grubunda (n-103) venöz kanlan ve idrar örnekleri alındı. Kan kurşun düzeyleri Atomik Absorbsiyon Spektrofotometresinde ölçüldü. Kanda, hemoglobin (Hb), hematokrit (Htc), eritrosit sayısı (Rbc) ve eritrosit hacmi (Mcv) ölçümleri Coulter T 660 aletiyle yapıldı. İdrarda koproporfirin İÜ testi yapıldı. Trafik polislerinde kan kurşun düzeyi ortalaması 34,2 ± 14,5 (j.g/100 mi, Hb ortalaması 15,3 ± 1,4 g/di, Htc ortalaması 45,3 ± 3,7 %, Rbc ortalaması 5,1 ± 0,4 xl012/I ve Mcv ortalaması 89,5 + 5,0 fi bulundu. Diğer polis grubunda ise kan kurşun düzeyi ortalaması 29,5 ± 11,3 ng/100 mi, Hb ortalaması 15,0 ± 1,1 g/dl, Htc ortalaması 44,2 ± 3,2 %, Rbc ortalaması 4,9 ± 0,4 xl012/l ve Mcv ortalaması 89,6 ± 4,6 fi bulundu. Sonuç olarak, trafik polislerinin egzoz kurşununa istatistiksel olarak anlamlı seviyede etkilendiği belirlendi. İki grup arasında hemoglobin ve eritrosit hacmi ortalamalarında fark gözlenemezken, hematokrit ve eritrosit değerleri ortalamalarının trafik polislerinde anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edildi. İdrarda koproporfirin III pozitifliğinin gruplar arasında dağılımında fark bulunamadı. ANAHTAR KELİMELER: Egzoz gazı, kurşun maruziyeti, trafik polisi, diğer polis. vuı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Exposure to Exhaust Gas Lead of Traffic Policemen at Street Intersections With High Traffic Flow In 1997 the exposure to the exhaust gas lead of 221 male traffic policemen on duty at Adana Provincial Police Directorate were examined. The venous blood and urine samples were taken in groups consisted of 118 policemen working at street intersections with high traffic flow in the city and of 103 policemen working at other places in the city. The blood lead levels were measured by atomic absorption spectrophotometer. Hemoglobin levels (Hb), hematocrits (Htc), red- blood cell counts (Rbc), red-blood cell volumes (Mcv) were measured by Coulter T 660 apparatus. Urinary coproporphyrin HI levels were tested. In traffic policemen group mean levels for blood lead, Hb, Htc, Rbc and Mcv were found to be 34,2±14,5 ug/100 ml, 15,3±1,4 g/dl, 45,3±3,7 %, 5,1±0,4 xl012/l and 89,5+5,0 fl, respectively. In other policemen group mean levels for blood lead, Hb, Htc, Rbc and Mcv were found to be 29,5±11,3 ug/100 ml, 15,0±1,1 g/dl, 44,2±3,2 %, 4,9±0,4 xl0,2/l and 89,6±4,6 fl, respectively. It was concluded that the exhaust gas exposure affected the traffic policemen with a statistical significance. While no statistical difference was observed for mean Hb values and mean Mcv values between the two groups, Hct and Rbc mean values were statistically higher in traffic policemen group. Urinary coproporphyrin HI positivity were similar for both groups. KEY WORDS: Exhaust gas, lead exposure, traffic policemen, other policemen. IX