Sağlık ocaklarında ebe-lohusa izleme kartlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 69531
  2. Yazar: SAİME ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
7. ÖZET Bu araştırma, GLİ kartlarından yararlanarak. Kayseri il sınırlan içindeki 4 sağlık ocağı bölgesinde; gebelerin mediko-sosyal durumlarının belirlenmesi, gebe lohusa izlemleri hakkında bilgi sahibi olunması ve GLİ kartlarının amacına uygun olarak doldurulma durumunun tespit edilmesi amacıyla planlanmış ve kayıt tarama şeklinde yapılmıştır. Gebelerin % 1.2'si 18 yaşın altında ve % 6.9'u ise 35 yaşın üstünde idi. Cebelerin; toplam gebelik sayısı ortalaması 2.39±1.6 ve düşük sayısı ortalaması 0.28±0.7 olarak bulunmuştur. Son iki gebelik arasında geçen sürenin ortalaması 46.6±29.0 ay idi. Doğumların % 8.3 'ü ebe yardımıyla ve % 58.5'i hastanede ve % 1. l'i ise kendi kendine olmuştur. GLİ kartı çıkartılma oranı % 43.1 olarak bulunmuştur. Kartların doldurulma oranları oldukça düşüktür. Kartların % 19.5'inde doktor imzası mevcuttur.76 Birinci trimesterde tesbit edilen gebelerin oranı % 43.2 idi. Gebelerin, ilk tesbit edildikleri gebelik ayının ortalaması 4.1 olarak ve ebelerin yaptığı ev ziyareti ortalaması ise 4.9 olarak bulunmuştur. Beklenen doğum tarihinin doğru yazılma oranı % 37.8 idi. Bu oran doktor imzası olan kartlarda % 89.8 iken, doktor imzası olmayan kartlarda ise % 25.2 idi. Gebelerde, ağırlık, kan basıncı, ödem, varis, idrarda protein, ÇKS ve hemoglobin bakılma sayısı ortalaması da doktor imzası bulunan kartlarda anlamlı olarak daha yüksek idi. Lohusayı ilk günde görme oranı % 9.7 idi. Lohusanın üç kez ziyaret edilme oranı, doktor imzası olan kartlarda, olmayanlara göre oldukça yüksektir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This research has been carried out in four health centers at Kayseri province by using pregnant-newly given birth follow-up cards, in order to determine the medicosocial state of the pregnant women, to get knowledge about the pregnant- newly given birth follow-ups, to determine if the pregnant-newly given birth follow-up cards are filled acccording to their purpose and it has been made by carrying out record review. 1.2 % Of the pregnant women were below 18 years of age and 6.9 % were over 35 years of age. The arithmetical mean of the total pregnancy number was found to be 2.39±1.6 and the arithmetical mean of abortion was found to be 0.28±0.7. The arithmetical mean of the period between the last two births was 46.6±29.0 months. It has been detected that 8.3 % of the births were carried out by the midwives, 58.5 % in the hospital and 1.1 % by the pregnant women without anyones' help.78 We found that 43.1 % of the women had pregnant-newly given birth follow-up cards. The filling out percentage of the cards was extremely low. There is doctors' signature at 19.5 % of the cards. The percentage of the pregnancies detected in the first trimester was 43.2 %. The womens' first detection pregnancy month arithmetical mean was 4.1 month and the arithmetical mean of the home visits made by the midwives was 4.9. The expected birth dates were written correctly at 37.8 % of the cards. This ratio was 89.8 % on the cards which had doctors' signature and 25.2 % on the cards which lacked doctors' signature. The midwifes cheking the womens' weight, blood pressure, the existance of edema, the existance of varix, the amount of protein in the urine, the childs' heart beating and hemoglobine values arithmetical means were statistically meaningfully high on the cards which had doctors' signature. The percent of the first day birth visit was 9.7. The three times visit percent of the newly given birth women whose cards carried doctors' signature was meaningfully high compared with the cards which lacked doctors' signature.