Türk tıp dergilerinin ve bu dergilerde yer alan araştırmaların özellikleri, araştırma özetlerinin sunum niteliği: Türk tıp dergilerinin 1966 yılında yayınlanan son sayılarından bir kesit
  1. Tez No: 69532
  2. Yazar: ASUMAN FİLİZ GÜZELANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN KARABABA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
VI. ÖZET Amaç: Türk tıp dergilerinin ve yayınladıkları özgün araştırmaların sunum özelliklerini tanımlamak, dergilerde yer alan araştırma özetlerinin araştırma hakkında bilgi verme niteliğini saptamak ve niteliği etkileyen etmenleri tartışmak. Yöntem ve Gereçler: Ekim 1996- Mart 1998 arasında tamamlanan bu kesitsel tanımlayıcı araştırmada Türk tıp dergilerinin 1996 yılında yaylanan son sayılarından 121 dergiye erişilmiştir. 108 dergide yer alan 1491 bilimsel yazı incelenerek 831 özgün araştırmanın tümü araştırmacı tarafından geliştirilen bir veri toplama formu ile yine araştırmacının kendisi tarafından değerlendirilmiştir. Dergi ve araştırmaların tanımlayıcı özellikleri ve araştırma özetlerinin bileşenleri irdelenmiş, araştırmalar epidemiyolojik tiplerine göre sınıflandırılmıştır. Araştırma özetlerinin niteliği geliştirilen bir bileşik indeks yolu ile puanlanarak alt sınıflar arasında karşılaştırılmalar yapılmıştır. Araştırma verileri SPSS for Windows. 6.0. veri tabanında işlenmiş, çözümlemede Microsta(1984), Epistat 3.23, NCSS v.4.21, Epi-lnfo 6 paket istatistik programları da kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Aim: To identify the characteristics of the Turkish Medical Journals and the original research reports published in these journals and examine to what extend the abstracts define the researches and discuss the factors those affect the quality of researches. Materials and Method: The last volumes of 121 journals published in 1996 were studied in this cross-sectional descriptive research. Examining 1491 scientific articles in 108 journals all of the 831 original researches were included in the study and evaluated via a questionnaire formed by the investigator. The descriptive characteristics of the journals and the researches and the determinants of the abstracts were evaluated. The researches were classified on the basis of the epidemiological types. The subgroups were compared by the reporting quality score of the abstracts. SPSS for Windows v. 6.0 was used in data processing and Epistat 3.23, NCSS v. 4.21 and Epi-Info were also used in statistical analysis.