Treoidektomi uygulanmış rattus albinus (Beyaz sıçan) larda Timus'un gösterdiği morfolojik değişiklikler
- Tez No: 69534
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ERTEM YURTSEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Rattus albinus türünde 45 gr ağırlığında olan 4 haftalık sıçanlarda treoidektomi yapılmıştır. 24 deney, 16 kontrol (sham operasyonlu) toplam 40 yavru sıçan, treoidektomi sonrasında 2, 4, 6 ve 8 hafta süre ile yaşatılmıştır. Treoidektomi' nin timus üzerine olan morfolojik etkileri incelenmiştir. Treoidektomi' li sıçanlarda vücut ve organ ağırlıkları ölçülmüş; kontrol grubuna oranla vücut, kalp, böbrek ve dalak ağırlıklarında azalma, timus ağırlığında ise artma görülmüştür. Tiroid hormonları, T3, T4, TSH düzeyleri Radioimmunassey (RIA) yöntemiyle ölçülmüştür. Serum Tj seviyesinde treoidektomi sonrası 8. haftada kontrol grubuna göre azalma saptanmıştır. Serum T» seviyesinde bir azalma görülmemiştir. Serum TSH seviyesinde ise 4, 2, ve 8. haftalarda artış izlenmiştir. Timus yapısındaki histolojik değişiklikleri incelemek için, timus' 1ar %10 luk formalin solüsyonunda tespit edilmiştir. Rutin histolojik takipleri yapılmıştır. 3-5u kalınlığında alman kesitler; Hematoksilen-Eosin, Periyodik asit-Shiff (PAS) ve Mallory Azan metotları ile boyanarak ışık mikroskobunda incelenmiştir. Treoidektomi, korteks ve medulla yapışma olan etkisini 6 ve 8. haftalarda göstermiştir. Korteks' te, timosit sayılarının ve bağ dokusu retikulum hücrelerinin azaldığı, epithelial kordonlar ile kolloidal oluşumların fazla olduğu görülmüştür. Medulla' da ve interlobular septum üzerlerinde involusyon alam oluşmuştur. Epithelial retiküler hücreler medulla' da kümeler oluşturmuşlardır. Nukleus' larının büyük ve soluk, sitoplazma sınırlarının belirsiz, sitoplazmalarında büyük vakuollerin olduğu izlenmiştir. Hassall korpüsküllerinde dejenerasyon saptanmıştır. Elde edilen bulgular diğer araştırmacıların bulguları ile uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rattus albums rats weighing 45 gr and 4 weeks of age were thyroidectomized. Totally 40 young rats, 24 experimental and 16 control were survived 2, 4, 6 and 8 weeks after thyroidectomy. The morphologic effects of thyroidectomy on thymus were examined. The body and tissue weights of the thyroidectomized rats were measured. Although! experimental rats had a decrease of body, heart, kidney and spleen weight, the thymus weight increased. The levels of thyroid hormones T3, T4 and TSH were measured by Radioimmunoassey (RIA) method. The level of T3 decreasedwith respect to the controls after 8 weeks of thyroidectomy. Serum T4 level was not decreased. The level of TSH had an increase at the 2nd, 4th, 6th and 8th weeks. Thymus samples were fixed in 10 % formalin and tissue blocks were prepared by rouitine histologic procedures. The cross section between 3 to 5|i werestained by hematoxyline-eosine, periodic acid-shiff (PAS) and Mallory azan methods, and examined by light microscopy. The effects of thyroidectomy on cortex and medulla were observed at the 6^ and 8*weeks. The number of thymocytes and reticulum cells were decreased in the cortex however the number of epitelial cordons and colloidal structures were increased. An involution field placed on the medulla and interlobuller septum. Epithelial reticular cells came together in groups at the medulla. Large and pale nucleus, uncertain cytoplasmic border and large cytoplasmic vacuoles were observed. A degeneration at the hassall corpuscullum was found. These findings showed a similarity with other studies.