Bazı ağır metaller ve sekonder maddelerin bacıllus thurıngıensıs subsp.kurstakı tarafından enfekte edilen hyphantrıa cunea larvalarının bazı biyolojik ve biyokimyasal özelliklerine etkileri
The effects of some heavy metals and secondary compounds on some biological and biochemical properties of the hyphantria cunea larvae infected by bacillus thuringiensis subsp. kurstaki
- Tez No: 695347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki ile enfekte edilen Hyphantria cunea larvalarının, yapay diyetlerine ilave edilen bazı ağır metaller (nikel, çinko ve bakır) ve bazı sekonder maddelerle (tanik asit ve gallik asit) hazırlanan yapay diyetlerle beslendiğinde katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve süperoksit dismutaz (SOD) enzimlerine, toplam hemosit sayısına, pupa ağırlıklarına, pupa protein ve lipit miktarlarına sinerjitik etkiyi araştırılmıştır. Bunun için kontrol diyetine kuru ağırlığın % 5'lik konsantrasyonuna tanik asit ve gallik asit katılarak 2 diyet hazırlanmıştır. Nikel, çinko ve bakır çözeltileri hazırlanılarak 6 diyet yapılmıştır. Tanik asit ve gallik asidin her birinin % 5'lik konsantrasyonlarına ağır metallerin çözeltileri ilave edilerek 6 diyet hazırlanmıştır. Lipit miktarının belirlenmesinde kloroform kullanılmıştır. Protein analizi semi-mikro Kjeldahl metodu ile Kjeltec Auto 1030 analizörü (Tecator, Sweden) ile yapılmıştır. Tüm analizler ANOVA-Dunnet testi ile belirlendi. Çinko, bakır ve nikelin katalaz ve glutatyon peroksidazı aktive ettiği bulunmuştur. Bu sonuçlara göre ağır metaller ve bakterilerle larvaların enfekte edilmesi oksidatif strese bağlı toksisitesi, CAT ve SOD gibi antioksidan enzimlerin aktivitesini etkileyerek oksidatif strese neden olduğu belirlenmiştir. Hemosit sayısının kontrol diyetine göre sadece gallik asit ve bakır ilave edilen diyetle beslenen larvalarda yüksek olduğu diğerlerinde ise düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was researched the sinergitic effects of Hyphantria cunea larvae, which were infected with Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, on catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px) and superoxide dismutase (SOD) enzymes, total number of hemocytes, pupal weight, amount of pupae protein and lipid when they were fed with some artificial diets that were prepared by adding some heavy metals (nickel, zinc, and copper) and some secondary compounds (tannic acid and gallic acid). To this end, 5% concentrations of tannic acid and gallic acid were added to the dry weight of control diet and 2 artificial diets were prepared. 6 artificial diets were made by preparing nickel, zinc, and copper solutions. 6 artificial diets were prepared by adding solutions of heavy metals to 5% concentrations of tannic acid and gallic acid. Chloroform was used to find out the lipid amount. Protein analysis was conducted with semi-micro Kjeldahl method and Kjeltec Auto 1030 analyzer (Tecator, Sweden). All the analyses were determined with ANOVA-Dunnet test. It was found that zinc, copper and nickel activated glutathione peroxidase, and catalase. According to these results, it was determined that heavy metals and infection of larvae into the bacteria cause oxidative stress by affecting the activity of enzymes such as CAT and SOD. When compared to the control diet, number of hemocytes was high only in the diet in which gallic acid and copper were added, and was low in all other groups.