Makedonya'da sosyo-ekonomik yaşam (1908-1938)
Socio-economic life in Macedonia (1908-1938)
- Tez No: 695353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TANER KERİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Makedonya, bulunduğu coğrafi ve stratejik konumu nedeniyle yüzyıllar boyunca hâkimiyet mücadelelerinin yaşandığı yerlerden biri olmuştur. Osmanlı döneminden itibaren hâkimiyet mücadelesine dayalı olarak gelişim gösteren çok kültürlü nüfus yapısı bölgenin eğlence yaşamı başta olmak üzere sosyal yapısını şekillendirirken, bu durum bölgenin ekonomik yapısını da etkilemiştir. Verimli ovaları nedeniyle çeşitli tarım ürünlerinin yetişmesine olanak sağlayan bu topraklar, savaş dönemlerinde dahi verimini bazı aksaklıklara rağmen korumuştur. Hayvancılık ise tarıma göre ekonomide daha az yer alırken, Selanik başta olmak üzere Kavala gibi liman şehirlerini sınırları içerisinde barındıran bölgede ticaretin ve buna bağlı olarak sanayinin gelişim göstermesi kuşkusuz bu şehirlerin varlığının bir doğal sonucudur. Bu çalışmada II. Meşrutiyet'in ilanından İkinci Dünya Savaşı'na giden süreçte Makedonya'nın sosyal ve ekonomik yapısının gelişim süreci örnekleriyle birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Macedonia has been one of the places where struggles for dominance have taken place for centuries due to its geographical and strategic location. While the multicultural population structure, which has developed based on the struggle for dominance since the Ottoman period, shaped the social structure of there gion, Especially the entertainment life, this situational so affected the economic structure of there gion. These lands, which allow the cultivation of various agricultural products due to their fertile plains, have preserved their productivity despite some set back seven during war times. Livestock, on the other hand, takes less place in the economy compared to agriculture, the development of Trade and, accordingly, industry in theregion, which includes port cities such as Kavala, Especially Thessaloniki, is undoubtedly a natural result of the existence of these cities. In this study, the development process of the social and economic structure of Macedonia in the process from the proclamation of these cond constitutionalism to these cond World war is discussed with examples.