Doğum uygulamaları algılama ölçeğinin geliştirilmesi
Development of birth practices perception scale
- Tez No: 695429
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Metadolojik tipteki araştırmanın amacı, kadınların doğumda yapılan uygulamalara yönelik algılarını değerlendirecek“Doğum Uygulamalarını Algılama Ölçeği'ni”geliştirmektir. Araştırma, Türkiye'de bir Eğitim Araştırma Hastanesi'nin, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, doğum sonu servisinde, Kasım 2019-Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini doğum yapan 381 lohusa kadın oluşturdu. Veriler, Anne Tanıtım Formu, Doğum Memnuniyeti Ölçeği ve Doğum Uygulamalarını Algılama Ölçeği (DUAÖ) taslağı kullanılarak toplandı. Ölçek geliştirme sürecinde literatür tarama, madde havuzunun oluşturulması, içerik ve kapsam geçerliliği çalışması, ölçek taslağının uygulanması ve geçerlik güvenirlik analizleri yapılması aşamaları izlendi. İstatistiksel analizler için R project yazılımı kullanıldı.Doğum Uygulamalarını Algılama Ölçeği taslağı kapsam geçerliliği indeksi 0,86 olarak oldukça iyi bulundu. Madde-toplam puanları ve alt boyut-toplam puan skorları anlamlı korelasyon gösterdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study that had a methodological design was to develop the“Birth Practices Perception Scale”to evaluate perceptions of women on the practices performed during childbirth. The study was conducted in Turkey at an Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic between November 2019-October 2020, the sampling of the study consisted of 381 puerperant women who gave birth. The data were collected by using the Maternal Identification Form, Birth Satisfaction Scale, and the draft form of the Birth Practices Perception Scale (BPPS). The steps of literature review, creation of the item pool, contents, and content validity, implementation of the draft scale, and validity and reliability analysis were followed during the scale development process. R project software was used for statistical analysis. The content validity of the Draft Birth Practices Perception Scale was found to be 0.86 quite good. The item-total scores and sub-dimension-total scores showed significant correlations.