Milli Eğitim Bakanlığında görevli ilköğretim müfettişlerinin örgütlerindeki yönetim uygulamalarını algılamaları ile iş doyumları arasındaki ilişkiler
- Tez No: 64105
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL ÜLKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Bu araştırmanın problemi,“Milli Eğitim Bakanlığı'nda Görevli İlköğretim Müfettişlerinin, Örgütlerindeki Yönetim Uygulamalarını Algılamaları ile İş Doyumları Arasındaki İlişkileredir. Araştırmanın alt problemleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir. a) İlköğretim Müfettişleri örgütlerindeki yöneticilerin yönetim uygulamalarını nasıl algılamaktadırlar? b) İlköğretim Müfettişlerinin iş doyum düzeyleri nedir? c) Yönetim uygulamaları ile ilköğretim, ^^müfettişlerinin iş doyum düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler var mıdır? d) Yönetim uygulamaları ile ilköğretim müfettişlerinin kimlik özelikleri arasında anlamlı farklılıklar var mıdır? e) İş doyum düzeyleri ile ilköğretim müfettişlerinin kimlik özelikleri arasında anlamlı farklılıklar var mıdır? Araştırmanın amacı; MEB'nın yönetim uygulamaları ilköğretim müfettişlerince ne derece demokratik/katılımcı olarak algılanmaktadır? Sistem içindeki ”İlköğretim Müfettişleri“ işlerinden yeterince doyum sağlıyorlar mı? Sorularının cevabını bulmak, elde edilen bulguları, analizetmek, yorumlamak, varsa sorunları tespit etmek çözüm önerileri üretmek, bu konuda kamuoyu oluşturmaktır. Araştırmada, Likert'in geliştirmiş olduğu, ”Yönetim Uygulama Ölçeği“ ile, Çetinkanat'ın geliştirmiş olduğu, ”İş Doyum Ölçeği“ kullanılmıştır. Araştırma, ”İlköğretim Müfettişler Kurulu Yönetmeliği"nde belirlenen 5 teftiş bölgesinden, kur'a ile seçilen üçer ilde görevli ilköğretim müfettişlerine anket formları gönderilerek survey araştırması şeklinde yapılmıştır. Anket gönderilen 500 İlköğretim Müfettişinden 408'inin cevapları değerlendirilmiştir. Araştırma deneklerin verecekleri cevaplarla ve 1996/1997 Öğretim yılı ile sınırlı tutulmuştur. Araştırma süresinde bir yandan anketler deneklere gönderilmiş, öbür yandan da konumuzla ilgili bilimsel kaynak ve araştırmalar taranmış, elde edilen bilgiler araştırmaya konulmuştur. Araştırmada kullanılan iki ölçek daha önce geçerlik ve güvenirlik açısından değerlendirildiğinden, yeterli görülmüş ve aynen uygulanmıştır. Deneklerden elde edilen veriler istatistiki yöntemlerle analiz edilmiş, bunlara bağlı olarak yorum ve öneriler geliştirilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar şunlardır: 1. Milli Eğitim Bakanlığı'nda görevli İlköğretim Müfettişleri, yönetim ve yönetim uygulamalarını yeterince demokratik/katılımcı bulmamaktadırlar. vi2. Milli Eğitim Bakanlığı'nda görevli İlköğretim Müfettişlerinin, İş doyum düzeyleri yeterli görülmemektedir. 3. Yönetim uygulamalarının demokratikliği/katılımcılığıyla iş doyum düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. 4. Yönetim uygulama türünü algılama ile ilköğretim müfettişlerinin kimlik özellikleri arasında genel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemekle birlikte; yaş ilerledikçe yönetimi daha az demokratik bulma eğilimi artmaktadır. 5. İş doyum düzeyleri ile ilköğretim müfettişlerin kimlik özellikleri arasında genel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemekle birlikte, toplam hizmet süresi arttıkça, iş duyumsuzluğunun az da olsa arttığı gözlenmektedir. Araştırmanın önerileri de şunlardır. 1. Milli Eğitim Bakanlığı, yönetim uygulamalarının algılanması konusunda yapılan araştırmalar doğrultusunda davranış açısından daha demokratik bir örgütlenmeye gitmelidir. 2. Milli Eğitim Bakanlığı, İlköğretim Müfettişlerinin iş doyumsuzluğu ve nedenleri araştırılmalı, gerekli önlemler alınmalıdır. 3. Örgütte oluşan teknik ve profesyonel bilgiden yararlanılmalı, yetkilerin bir bölümü taşraya ve örgütün alt birimlerine devredilmelidir.4. Milli Eğitim Bakanlığı; eğitim işgörenleri ile ilgili bilimsel araştırmalara daha çok hız vermeli, araştırma sonuçlarını değerlendirmeli ve önlemler almalıdır. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The problem of this research is“The relationship between the Perception of Administrative Practices, and Work Satisfaction of Elementary Education Inspectors who work at The National Education Ministry, (NEM) The sub problems of the research are determined as follows: a. How do the elementary education inspectors perceive the administrative practices of administrators at their institutions? b. What are the work Satisfactions Levels of the Elementary Education Inspectors? c. Are there Meaningful Relationship between the Administrative Practices and work Satisfaction levels of: Elementary Education Inspectors? d. Are there Meaningful Relationships between the Administrative Practices and personalities of the Elementary Education Inspectors? e. Are there meaningful differences between work satisfaction levels and the personalities of the Elementary Education Inspectors? The purpose of this research is to find answers to the questions of; at what degree the administrative practices of NEM are perceived as democratic/participatory? Are the ”Elementary Education Inspectors“ who are part of the organisational system have enough work satisfaction and toanalyze the data, to interpret and if there any, identify the problems, recommend solutions and to form a public opinion on this matter. In this research ”scate of administrative practices“ developed by Likerd and ”work statisfaction scale developed by Çetinkanat are used“ The research method used is survey type and conducted by sending out surveys to the elementary education inspectors in three provinces which are determined by a drawiog from the five inspection regions, stated in the ”Regulations of Elementary Education inspectors Committee". 408 of Surveys sent to the Elementary Education Inspectors were evaluated. The research was limited with answers of the subjects and the school year of 1996/1997. During the research, as surveys were sent to the subject, related literature was reviewed and the information gained was included in the research. The two scales used in the study were previously evaluated for validity and realibility and used in the previous studies. Therefore it was found adequate and applied as they are. The data obtained from the subjects were analized by statistical methods, interpreted, and recommendations were made. The following are the results of this research:1. The elementary education inspectors of NEM don't consider the administration and administrationai practices to be democratic and participatory enough. 2. The work satisfaction levels of the elementary education inspectors of NEM are thought to be not enough. 3. There seems to be a highly significant relation between the democratic/participatory of administrative practices and work satisfaction levels. 4. Although no significant relation is observed between the perception of administrative practice type and personalities of the elementary education inspectors, the tendency of finding administrative practices less democratic seems to increase slightly with the age. 5. No significant relation is determined between work satisfaction levels and the personalities of the elementary education inspectors generally, however the job satisfaction seems to decrease with age. The recommendations of the research are as follows: 1. NEM should go on a more democratic/particuiary reorganisation on behaviour throught the researches about the understanding of administrative practices. 2. Adequate measures should be taken to demolish the work unsatisfactions of the NEM elementary inspectors.3. The development and the effectiveness of the NEM will increase if, the upper level administrators turn some of the authority to the professional expertise gained within the organisation; and have the communication channel from the bottom to upwards and sideways working. 4. NEM should increase its supports on scientific investigations on educational personnel, evaluate the results and take adequate measures. IV