The mediating role of the innovation climate in the relationship between corporate social responsibility and organizational commitment: Sample of A public sport organization
Kurumsal sosyal sorumluluğun örgütsel bağlılık ile ilişkisinde yenilik ikliminin aracı rolü: Bir kamu spor kurumu örneği
  1. Tez No: 695433
  2. Yazar: SELCAN ERGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SETTAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki bir kamu spor kurumunda kurumsal sosyal sorumluluğun örgütsel bağlılık ile ilişkisinde yenilik ikliminin aracı rolünün etkisini incelemektir. Ek olarak, çalışanların kurumsal sosyal sorumluluğu ile örgütsel bağlılıkları arasında yeniliği destekleme, yeniliği engelleme, kaynak sağlama alt boyutunun aracılık ilişkisi incelenmiştir. Türkiye'deki bir kamu spor kurumunda rastgele seçilen çalışanlardan oluşan 486 kişiye uygulanmış bir örneklem ortaya koymak amacıyla anket uygulanmıştır. Bu araştırma için kullanılan veri toplama araçları, Scott ve Bruce (1994) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması Sönmez ve ark., (2017) tarafından yapılan Yenilik İklim Ölçeği, Türker (2008) tarafından geliştirilen Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ölçeği, Meyer, Allen ve Smith (1993) tarafından geliştirilen Örgütsel Bağlılık Ölçeği'dir. İlgili atamaların yapılması sonrasında faktör ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Analizlere geçilmeden önce normallik varsayımları kontrol edilmiştir. Bu varsayımlar sırasıyla Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilk istatistik değerlerinin kıyaslanması, çarpıklık basıklık değerleri, değişim katsayısı ve q-q plot grafiklerinin yorumlanması ile sağlanmıştır. İlgili regresyon modeli kurularak aracı değişken etkisi hizmet yılına göre farklılaşıp farklılaşmadığını tek yönlü varyans analizi (ANOVA), cinsiyete göre farklılaşma durumu ise independent sample t test ile incelenmiştir. Kurumsal sosyal sorumluluk, yenilik iklimi ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin yönü ve etkisi Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Yapılan anket çalışması sonucu dikkati çeken bir nokta ise erkeklerin kurumsal sosyal sorumluluk düzeylerinin kadın katılımcılara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Hem daha önce yapılan çalışmalar hem de yapılan bu araştırmanın sonucuna göre yenilik iklimi, kurumsal sosyal sorumluluk ve örgütsel bağlılık üzerinde teker teker incelendiğinde pozitif yönde etki ettiği görülmekte, ayrıca çalışanların kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinde yer alması örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde anlamlı derecede arttırdığı görülmektedir. Kamu spor kurumunda amaçlanan örgütsel gelişim ve değişim çabalarının başarıya ulaşması yenilikçi bir iklimi gerektirmektedir. Bu nedenle kamu spor kurumlarında yenilik iklimi oluşturmaya yönelik çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the mediating role of innovation climate on the relationship between corporate social responsibility and organizational commitment in a public sport organization in Turkey. In addition, the intermediary relationship of the sub-dimension of supporting innovation, preventing innovation, and providing resources between employees' corporate social responsibility and organizational commitment was examined. A questionnaire was applied to a sample of 486 randomly selected employees in a public sport organization in Turkey. The data collection tools used for this research were the Innovation Climate Scale developed by Scott and Bruce (1994), the Turkish adaptation of Sönmez et al. (2017), the Corporate Social Responsibility Scale developed by Türker (2008), the Organizational Commitment Scale developed by Meyer, Allen and Smith (1993) . After the relevant assignments were made, factor and reliability analysis were performed. Normality assumptions were checked before proceeding to the analyses. These assumptions were provided by comparing the statistical values of Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilk, respectively, skewness and kurtosis values, coefficient of variation and interpretation of the q-q plot graphs. By establishing the relevant regression model, one-way analysis of variance (ANOVA) was used to determine whether the mediator variable effect differs according to the years of service, and the differentiation according to gender was examined by the independent sample t test. The direction and effect of the relationship between corporate social responsibility, innovation climate and organizational commitment were examined by Pearson correlation analysis. A striking point as a result of the survey study is that the corporate social responsibility level of men is higher than that of female participants. According to both previous studies and the results of this research, when the innovation climate is examined one by one on corporate social responsibility and organizational commitment, it is seen that it has a positive effect. The success of the organizational development and change efforts aimed at the public sport organization requires an innovative climate. For this reason, studies should be carried out to create an innovation climate in public sport organization.