Özel spor salonlarına giden üyelerin COVID-19 virüsüne yakalanma kaygılarının incelenmesi (Elazığ ili örneği)
Examination of concerns about COVID-19 of the people WHO goes to private GYMS (Examples of Elazig province)
- Tez No: 695466
- Danışmanlar: PROF. TAMER KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Pandemi sürecinin sporcular ve spor salonu üyeleri için bedensel ve ruhsal bakımdan negatif sonuçlar doğurması kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu bağlamda, özel spor salonuna giden üyelerin Covid-19'a yakalanma kaygılarının araştırılması önem taşımaktadır. Bu araştırmada, Elazığ ili örnekleminde Özel spor salonuna giden üyelerin covid-19 virüsüne yakalanma kaygılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama yöntemiyle gerçekleştirilmiş betimsel bir araştırmadır. Araştırmaya 2021 yılında Elazığ ili merkezinde rastgele seçilmiş özel spor salonlarına düzenli olarak giden 77'si kadın, 228'i erkek, toplamda 305 birey katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formunun yanı sıra Demir ve ark. (2020) tarafından geliştirilen Koronavirüse (Covid-19) Yakalanma Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Veriler analiz edilmeden önce normallik sınaması KolmogorovSmirnov Testi ile yapılmış ve dağılımın normal olduğu görüldüğünden ikili karşılaştırmalar için bağımsız örneklem t testi, çoklu karşılaştırmalar için ise ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların covid-19 virüsüne yakalanma kaygılarında; yaş, eğitim durumu, hastalığa yakalanma, sigara kullanma ve spor salonu haricinde spor yapma durumu değişkenlerine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
It is an inevitable result that the pandemic process will have negative physical and mental consequences for athletes and gym members. In this context, it is a very important topic to investigate the concerns of being ill by Covid-19 of the members who go to the private gyms. This research, it is aimed to examine the concerns of being sick by Covid-19 of the members who go to private gyms in the sample of the province of Elazığ. This study is descriptive research carried out by research and survey model. A total of 305 individuals, 77 women and 228 men, who were selected randomly and went private gyms in the city center of Elazığ in 2021, participated in the research. In addition to the personal information form, The Concern of Catching Coronavirus (Covid-19) Anxiety Scale developed by Demir (2020) and his friends was used as a data collection tool in the study. The SPSS package program was used in the analysis of the data obtained in the research. Before the data were analyzed, a normality test was done with Kolmogorov Smirnov Test and since the distribution was seen to be normal, an independent sample t-test was used for paired comparisons and an ANOVA test was used for multiple comparisons. According to the results of the research, the participants' concerns about catching the covid-19 virus; There was no statistically significant difference not seen according to the variables of age, education level, getting sick, smoking, and doing sports except the gym.