Endobronşiyal ultrasonografi yapılan olgularda lenf nodu görünümü özelliklerinin histopatolojik tanı ile korelasyonu
Correlation of lymph node appearance features with histopathological diagnosis in cases with endobronchial ultrasound
  1. Tez No: 695480
  2. Yazar: NURCAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL CAN TERTEMİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Endobronşiyal ultrasonografi (EBUS) ile malign lenf nodlarını öngörmede kullanılan sonografik kriterler değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmada lenf nodlarının EBUS görüntülerini değerlendirerek maligniteyi öngörmek için sonografik kriterleri belirlemeyi amaçladık. METOD: Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Mayıs 2016-Temmuz 2020 tarihlerini kapsayan dönemde EBUS yapılan olgular retrospektif olarak incelenmiştir. Lenf nodlarının ultrasonografik görüntüleri; boyut (kısa aks >1cm veya ≤ 1 cm), şekil (yuvarlak veya oval), sınır özellikleri (belirgin veya belirsiz), koagülasyon nekrozu bulgusu (var veya yok), merkezi hiler yapı (var veya yok) ve ekojenite (homojen veya heterojen) özelliklerine göre değerlendirilerek, sonografik bulgular ile patolojik inceleme sonuçları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Maligniteyi öngörmede anlamlı saptanan altı kriter (her kritere bir puan verilerek) ile skorlama (EBUS skoru) oluşturulmuştur. BULGULAR: Çalışmamızda 967 olgu ve 1987 lenf nodu değerlendirilmiştir. Lenf nodlarının 765'i (%38,5) malign olarak saptanmıştır. Tek değişkenli analizde boyut >1 cm, yuvarlak şekil, belirgin sınırı olması, merkezi hiler yapı yokluğu, nekroz bulgusu varlığı ve heterojen olma; maligniteyi öngörmede istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p tüm kriterler
Özet (Çeviri)
Introduction: Sonographic criteria used to predict malignant lymph nodes by endobronchial ultrasonography (EBUS) vary. In this study, we aimed to determine the sonographic criteria of lymph nodes to predict malignancy with EBUS. Methods: The cases who underwent EBUS between May 2016 and July 2020 in Dokuz Eylül University Hospital Chest Diseases Department were retrospectively analyzed. EBUS images of lymph nodes were evaluated according to following criteria: size (short axis > 1cm or ≤ 1 cm), shape (round or oval), margin (distinct or indistinct), coagulation necrosis sign (present or absent), central hilar structure (present or absent) and echogenicity (homogeneous or heterogeneous) The correlation between sonographic findings and pathological examination results was investigated. Scoring (EBUS score; one point was given for each score) was developed with six criteria that were found to be significant for predicting malignancy. Results: A total of 1987 LN were analyzed in 967 patients. 765 lymph nodes (38.5%) were malignant. In univariate analysis; size > 1 cm, round shape,distinct margin, absence of central hilar structure, presence of coagulation necrosis sign and heterogeneity were found to be statistically significant in the prediction of malignancy (p for all