The combined effects of light touch and cognitive task difficulty on postural control
Hafif dokunma ve bilişsel görev zorluğunun postür kontrolü üzerine kombine etkisi
- Tez No: 695479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN KİRAZCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hafif dokunuş ve bilişsel görevin kombine etkisini araştıran çalışmalar sınırlıdır ve bilişsel görevin postür kontrolü üzerine etkilerine ilişkin çelişkili sonuçlar mevcuttur. Bu çalışma, hafif dokunuş ve bilişsel görev zorluğunun postür kontrolü üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Katılımcılar bilişsel görev ve hafif dokunuşu tek başına ve eş zamanlı olarak gerçekleştirmiştir. Sonuçlar hem hafif dokunuşun hem de bilişsel görevin tek başına postür kontrolünü artırdığını göstermiştir. Bilişsel görev zorluğu, postür kontrolünü orta derecede artırırken, bilişsel görev ve hafif dokunuşun eşzamanlı performansı, postür kontrolünü geliştirmiştir. Bu gelişme ise hafif dokunuş ve bilişsel görevin tekil performanslarından daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Studies investigating combined effects of light touch and cognitive task are limited and available results are inconsistent regarding effects of cognitive task on postural control. Therefore, this study investigated the combined effects of light touch and cognitive task difficulty on postural control. Participants performed cognitive task and light touch individually and simultaneously. Results indicated that both light touch and cognitive task improved postural sway individually. The cognitive task difficulty moderately improved postural control. The simultaneous performance of cognitive task and light touch improved postural control and this improvement was more effective than individual performances of cognitive task and light touch.