Approach to critical thinking in the turkish language and literature curriculum: A content analysis
Türk dili ve edebiyatı müfredatında eleştirel düşünce yaklaşımı: Bir içerik analizi
- Tez No: 695498
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİS NECMİ AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, ilk olarak 2018 yılında yeniden tasarlanan Türk Dili ve Edebiyatı öğretim programının felsefi boyutunu araştırmak ve eleştirel düşünme becerilerinin gelişimine ne ölçüde katkıda bulunduğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ardından, eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeye yönelik yaklaşımını analiz etmeyi hedefler. Bu amaçla araştırmacı, öncelikle Schiro (2013) tarafından kavramsallaştırılan müfredat ideolojilerini ve Davies ve Barnett (2015) tarafından ifade edilen eleştirel düşünme kavramını mercek olarak kullanmıştır. Araştırmacı, araştırma sorularını cevaplamak için içerik analizini kullanmıştır ve analize dayalı olarak, araştırmacı ilk önce Türk Dili ve Edebiyatı müfredatının felsefi boyutunu Schiro'nun dört ideolojisiyle ilişki içinde tartışır. Bu ideolojiler bilimsel akademik, sosyal verimlilik, öğrenen merkezli ve sosyal yeniden yapılanma ile ilgili müfredat teorilerine odaklanır. Ardından araştırmacı, Davies ve Barnett (2015) tarafından ortaya konan eleştirel kavramsallaştırmada üç yaklaşım ile ilgili sonuçları tartışır.
Özet (Çeviri)
This study first intends to explore the philosophical stance of the Turkish Language and Literature curriculum, which was redesigned in 2018, to assess extent to which it is conducive to development of critical thinking skills. Then, it aims to analyse its approach to developing critical thinking skills. To these ends, the researcher primarily used the curriculum ideologies as conceptualised by Schrio (2013), and the notion of critical thinking as conceived by Davies and Barnett (2015) as lenses. The researcher used content analysis to answer the research questions, and based on analysis, the researcher first discusses the philosophical stance of the Turkish Langue and Literature curriculum in relation to in relation Schiro's four ideologies: Scholar Academic, Social Efficiency, Learner Centered and Social Reconstruction. Then, the researcher discusses the results in relation to three movements as put forward by Davies and Barnett (2015).