Güzel Sanatlar liseleri geleneksel Türk müziği koro eğitimine yönelik yöntem önerisi ve yöntemin performans üzerine etkileri
A method recommendation for traditional Turkish music choir education at Fine Arts high schools and its effects on performance
  1. Tez No: 695518
  2. Yazar: NEVRA GÜÇLÜ TÜKÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MERAL TÖREYİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, Güzel Sanatlar Liseleri Geleneksel Türk Müziği koro eğitiminde kullanılmak üzere, ses eğitiminin temel ilkeleri ve Geleneksel Türk Müziği söyleme biçimine uygun bir öğretim yöntemi oluşturmak ve bu yöntemin öğrencilerin seslendirmedeki performanslarına etkisini incelemektir. Araştırma gerçek deneme modellerinden sontest kontrol gruplu model ile yürütülmüştür. Araştırmada öğretim yönteminin oluşturulması için nitel veri toplama tekniklerinden yararlanılmıştır. Bu doğrultuda Güzel Sanatlar Liselerinde uygulanmakta olan Geleneksel Türk Müziği koro dersleri gözlemlenmiş ve alan uzmanlarının konuya ilişkin görüşleri alınmıştır. Elde edilen veriler Nvivo programı kullanılarak analiz edilmiş, ortaya çıkan bulgular doğrultusunda öğretim yöntemi oluşturulmuştur. Öğretim yönteminin Geleneksel Türk Müziği koro eğitimi kapsamında, seslendirme üzerine etkilerini araştırmak için 2019-2020 eğitim öğretim yılında Ankara Güzel Sanatlar Lisesindeki 12.sınıf öğrencileriyle 8 hafta süren bir deney süreci gerçekleştirilmiştir. Kontrol ve deney gruplarının performansları 5 Türk Halk Müziği ve 5 Türk Sanat Müziği uzmanı olmak üzere 10 uzman tarafından değerlendirilmiştir. Uzman değerlendirmeleri,“Dereceli Puanlama Anahtarı (Rubrik)”aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Geleneksel Türk Müziği koro eğitimine yönelik oluşturulan öğretim yönteminin; esere hakimiyet, fonasyon, rezonans, entonasyon ve homojenlik açısından seslendirme üzerinde olumlu etkileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a teaching method suitable for basic principles of voice training and singing style of Traditional Turkish Music in order to be used for Fine Arts High Schools Traditional Turkish Choir Music training and analyse the effects of this method in the performances of students in terms of vocalisation. Posttest control group model which is true experimental design was used in this study. Qualitative data collection methods were used in order to develop the teaching method. Within this perspective, the Traditional Turkish Music choir courses in Fine Arts High Schools were observed and opinions of subject matter experts were collected. The data was analysed by using Nvivo programme and the findings were used to develop the teaching method. An 8 week long experiment process was conducted with the 12th grade students of Ankara Fine Arts High School in the school year of 2019-2020 within the Traditional Turkish Music choir education training in order to examine the effects of teaching method on vocalisation. Posttest performances of control and experimental groups were evaluated by a team of 10 experts consisting of 5 Turkish Folk Music experts and 5 Turkish Classical Music experts. Expert evaluations were made by using rubric. Results show that the teaching method developed for Traditional Turkish Music choir education has positive effects in mastery of the piece, phonation, resonance, intonation and homogeneity.