Evli bireylerin üniversite yıllarındaki barınma durumlarına göre evlilik uyumlarının ve evlilikte yetkinlik düzeylerinin incelenmesi
An investigation of marital adjustment and marital self-efficacy levels of maried individuals based on their former university accommodation situation
  1. Tez No: 695519
  2. Yazar: BEGÜM ÖZGÜN ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ÇUHADAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Evlilikte uyum ve yetkinliğin belirleyicilerinden olduğu alanyazında yer bulmuş olan sorumluluk paylaşımı, ev içi adil görev dağılımı, bireylerin empati kapasitesi ve sosyalleşme düzeylerinin üniversite yıllarında barınma durumlarına göre edinecekleri tecrübelerle kolaylaştırıcı olacağı düşünülmüştür. Bu çalışmada üniversite mezunu evli bireylerin üniversite yıllarında aileden ayrı yaşamış olma deneyimleri bağlamında evlilikte uyum ve yetkinlik düzeylerinde farklılaşma durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. İlgili tespitin gerçekleştirilmesi için nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinden yararlanılmış, araştırma sıralı açıklayıcı desende tasarlanmıştır. Veriler nicel ve nitel çalışma gruplarından ayrı ayrı toplanmıştır. Elde edilen bulgularda nicel veriler istatistiksel olarak anlamlı bir fark sunmamıştır. Nitel verilerden elde edilen bulgularda katılımcı deneyimleri ile evlilikte uyum ve yetkinlik düzeylerinde fark oluşturan unsurların değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir. Nicel veriler ile nitel veri sonuçlarının paralellik göstermemesi farklı çalışma gruplarının sunduğu sonuçlar olmaları ve katılımcıların ifade gücünü artıran ve yorumlamalarına olanak tanıyan yöntemler ile konunun belli bir boyutuna ilişkin bilgiler sunan yöntemlerin farklı sonuçlar sunabilmesi ile ilişkilendirilmiştir. Araştırmacılara ve alan uzmanlarına araştırma bulgularından elde edilen bilgiler doğrultusunda uygulama ve çalışma önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sharing of responsibility, fair distribution of housework, empathy capacity and socialization levels, which have been included in the literature as the determinants of marital adjustment and efficacy, have been thought to differ in their marriages with the experiences they have gained during their university years. The study aimed to examine the differentiation of university graduate married individuals in marital adjustment and efficacy levels in the context of their experiences of living apart from their families during their university years. Quantitative and qualitative data collection methods were used to carry out the relevant determination, and the research was designed in sequential explanatory design. Data were collected separately from quantitative and qualitative study groups. Quantitative findings of the data did not reveal a statistically significant difference. In the findings obtained from the qualitative data, it has been determined that the factors which make differences in the level of marital adjustment and efficacy, vary according to the experiences of the participants. The results of quantitative data and qualitative data did not reveal similarities. This difference is associated with the collected data from different working groups and the methods which increase the expressiveness of the participants and allow them to interpret, and the methods that provide information on a particular dimension of the subject can give different results. Based on the information obtained from the research findings, implementation and research suggestions were provided to researchers and field experts.