الصحابي ثوبان بن بجدد(ت 54 ه/ 674 م) حياته و مرواياته
Sahabeden Sevbân Bücdüd'ün (Ö.54/674) hayatı ve rivayetleri / The life and narrations of the companion Thawban b. Bujdud (D.54/674)
  1. Tez No: 695529
  2. Yazar: FAISAL SHAKER MUDHAHHEE ALHARDANEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMETULLAH ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma Hz. Peygamber'in (s.a.s) ashabından Sevbân b. Bücdüd'ün )r.a.) hayatı ve rivayetlerini kapsamakta olup iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Sevbân b. Bücdüd'ün)r.a.) sahabe arasındaki yeri, Hz. Peygamber'in onun hayatındaki etkisi, Hz. Peygamber'e (s.a.s) olan bağlılığı ile zâhit kişiliğinden bahsedilmekte akabinde ise Sevbân b. Bücdüd'ün )r.a.) rivayetlerini aktaran sahabe ve tabiin nesline işaret edilmektedir. İkinci bölümde ise onun rivayet ettiği hadislerin tahrici, tahlili ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Rivayetlerin yer aldığı kaynaklar ilgi eser musanniflerinin vefât tarihleri esas alınarak önce Kütüb-i Tis'a eserleri daha sonra ise diğer eserler çerçevesinde başlıklar açılarak ele alınmıştır. Çalışmada ulaşılan neticeler ise sonuç bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This Master Thesis include of two topics: the first topic includes a description of the life of a companion (SAHABEE)“Thauban, our prophet Muhammad (s.a.v) freed him from slavery”. It is indicated in it: his name, a lineage, and then his nickname, may Allah be pleased with him, as well as something from his upbringing and another about his family, and the most important things mentioned about him in the story of his conversion to Islam. Also mentioned about Thauban's virtues and asceticism,“the effect of the Messenger on his upbringing, ”and what he learned during his life in the house of the Messenger of God and outside“ it, the most important companions and followers who transfer the hadith from him”. The second topic included the narrations of the companion“and his effects in the books of the Sunnah”. The narrations narrated by Thauban on the“authority”of the Messenger of God were collected and studied“”.“The narrations were arranged in a sequential order based on the date of the death of the author of each book”.“ The beginning was the hadiths in Sahih Muslim, and then came what came in the nine books from hadiths and Then the hadiths in other books”. The most important results that were reached were mentioned in the conclusion تضمنت ىذه الدراسة مبحثاف, احتول ا٤ببحث األكؿ على ترٝبة للصحايب ا١بليل ثوباف موىل ن من نشأتو كأسرتو, كماذُكر عنو ُب قصة رسوؿ اهلل  ,بْب فيها: أ٠بو كنسبة ٍب كنيتو  ,كشيئا إسبلمو, كما ذُكر عن ثوباف من فضائل كزىد كأثر الرسوؿ ُب تربيتو, كما تعلمو ُب حياتو ُب بيت رسوؿ ي بشرؼ خدمتو, اهلل كخارجو, كما جاء ذكر حبو الشديد لرسوؿ اهلل كتعلقو الكبّب بو, حيث أنو حظِ كذكر الصحابة كالتابعْب الذين نقلوا عنو ا٢بديث, كفاتة رٞبو اهلل. ا٤ببحث الثاٍل تضمن مركيات الصحايب كآثاره ُب كتب السنة, حيث ًب ٝبع ا٤بركيات الٍب ركاىا ثوباف عن رسوؿ اهلل, كدراستها, كقد تبت ُ ر الركايات حسب ترتيب تسلسلي على أساس تاريخ كفاة صاحب كل كتاب, كانت البداية لؤلحاديث الٍب ُب صحيح مسلم, كيأٌب بعدىا ماجاء ُب الكتب التسعة من أحاديث كآثار, ٍب األحاديث الٍب ُب الكتب األخرل. كُب ا٣باٛبة ًب ذكر اىم النتائج الٍب ًب التوصل اليها. الكلمات المفتاحية: مركيات, أحاديث, أثار, ثوباف, الصحايب.