Acil serviste pulmoner embolinin dışlanmasında transtorasik ekokardiyografinin ve ultrasonun (EKO-US) etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of transtoracic echocardiography and ultrasound (EKO-US) in exclusion of pulmonary embolism in emergency department
  1. Tez No: 695530
  2. Yazar: AHMET MELİH SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Pulmoner emboli (PE), tedavi edilmediği takdirde mortalitesi %30 olan, ancak uygun şekilde tedavi edildiğinde %2-8'e düşen yaygın bir kardiyopulmoner acildir. Bu araştırmada Pulmoner Emboli dışlanmasında EKO-US'un etkinliğinin değerlendirilmesi ve pulmoner emboli şüphesi olan hastalarda yapılan EKO-US'un pulmoner emboli tanı koyma gücünün araştırılmıştır. Yöntem: Araştırmamıza dahil olan hastalar acil servise ait ultrason ile yatak başında, tarafımızca temel ve ileri USG kursu alan araştırmacı ve kardiyoloji hekimi ile çift kör olarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya 52 hasta dahil edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Statics Version 26 programında yapılmıştır. Değişkenlerin EKO bulguları ile uyumu Kappa uyum analizi ile değerlendirilmiştir. Pulmoner BT Anjio pozitifliğini tahmin gücü tahmininde ROC analizi kullanılmış ve p˂0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya alınan olguların %50' si erkek %50' si kadındır. Pulmoner emboli tanısı alanlarda embolinin türünün dağılımı incelendiğinde pulmoner emboli tanısı alanların (n=20) %30'unun lober (n=6); %30'unun segmenter (n=6); %5 olduğu saptanmıştır. Olguların PE tanılarına göre EKG, güncel EKO, CUS ve BT bulguları dağılımı incelendiğinde; Triküspit yetersizlik jet akım velositesi yüksekliği, RV/LV (PSSA), RV/LV (A4), D-shape, McConnel, DVT (CUS) ve BT RV/LV (PSSA) bulguları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p˂0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Pulmonary embolism (PE) is a common cardiopulmonary emergency with a mortality of 30% if left untreated, but decreases to 2-8% if treated appropriately. In this study, the efficacy of ECHO-US in exclusion of Pulmonary Embolism and the power of ECHO-US in diagnosing pulmonary embolism in patients with suspected pulmonary embolism were investigated. Method: The patients included in our study were evaluated at the bedside with the ultrasound of the emergency department, and double-blindly with the researcher and cardiologist who took the basic and advanced USG course by us. 52 patients were included in the study. Statistical analysis of the data was made in IBM SPSS Statics Version 26 program. The compatibility of the variables with the ECHO findings was evaluated with Kappa agreement analysis. ROC analysis was used to estimate the predictive power of pulmonary CT Angio positivity, and p˂0.05 was considered statistically significant. Results: 50% of the cases included in the study were male and 50% were female. When the distribution of the type of embolism was analyzed in those diagnosed with pulmonary embolism, 30% of those diagnosed with pulmonary embolism (n=20) were lobar (n=6); 30% were segmental (n=6); It was found to be 5%. When the distribution of ECG, current ECO, CUS and CT findings of the cases according to the diagnosis of PE is examined; A statistically significant difference was found between the groups in terms of tricuspid regurgitation jet flow velocity elevation, RV/LV (PSSA), RV/LV (A4), D-shape, McConnel, DVT (CUS) and CT RV/LV (PSSA) findings (p ˂0.05).