İbn Kuteybe'nin 'Te'vîlu Müşkili'l-Kur'ân' adlı eserinin Kur'ân ilimleri açısından değeri
The value of Ibn Qutaybah's work entitled 'Ta'wil Mushkil Al-Quran' in terms of the Quranic sciences
- Tez No: 695543
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bir yüksek lisans tezi olarak tasarlanan bu çalışma, İbn Kuteybe'nin“Te'vîlu Müşkili'l-Kur'ân”adlı eserinin Kur'ân ilimleri halkasındaki müstesna yerini tespit etmeyi hedeflemektedir. Araştırmamız giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde İbn Kuteybe'nin hayatı ve eserleri ile kendisine ilmi şahsiyetini kazandıran ve içerisinde neş'et ettiği sosyopolitik ve kültürel ortam ele alınmıştır. Tezimizin ikinci bölümü olan“Kavramsal Çerçeve”içerisinde kısaca Kur'ân ilimleri ve müşkilü'l-Kur'ân ilminin tarihi gelişimi ve kapsamı incelenmiş; üçüncü ve son bölümde ise ilk müstakil müşkilü'l-Kur'ân eseri olarak şöhret bulmuş“Te'vîlu Müşkili'l-Kur'ân”adlı eserin muhtevâsı, İbn Kuteybe'nin müşkil ayetleri te'vîl metodları, müşkil ve müteşabih terimlerine yüklediği anlam ve bu iki terim arasındaki ilgi, incelemeye konu edilmiştir. Buradan hareketle müşkilü'l-Kur'ân ilminin kapsam alanı“Te'vîlu Müşkili'l-Kur'ân”dan örnekler yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, prepared as a master's thesis, aims to determine the exceptional rank of Ibn Qutaybah's book“Tawil Mushkil al-Qu'ran”within the Qur'anic Sciences. Our research consists of an introduction, three chapters, and a conclusion. The first part deals with Ibn Qutaybah's life, his works, and the socio-political and cultural environment in which he grew up and formed his scientific personality. The second part of this thesis briefly examines the historical development and the scope of the Qur'anic Sciences and The Mushkil al-Qu'ran within the Conceptual Framework. The third and final chapter tries to explain the content of the work entitled“Tawil Mushkil al-Qu'ran”which became famous as the first independent work regarding The Mushkil al-Qu'ran, as well as the Tawil methods of The Mushkil al-Qu'an verses by giving examples contained in this book itself. It also deals with the study of the meanings that Ibn Qutaybah gave to the terms“Mushkil”and“Mutashabih”and the relationship between these two terms.