Farklı yüklerde uygulanan tam squat hareketinin itme evresi esnasındaki kas aktivasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of muscle activations during the push phase of full squat motion applied to different loads
  1. Tez No: 695558
  2. Yazar: RECEP İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ATAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; farklı yüklerde (1TM) uygulanan tam squat hareketinin itme evresindeki kinetik ve kinematik parametrelerin (hız, kuvvet ve güç) karşılaştırılması ve aynı hareketin uygulanmasına aktif olarak katılan kasların aktivasyon değerleri ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, araştırma grubunu mücadele sporlarında elit düzeyde yarışan 20 sporcu oluşturmaktadır. Materyal ve Yöntem: Verilerin toplanmasında; boy ve kilo ölçüm aleti, smith makine, serbest ağırlıklar, T-Force dinamik ölçüm sistemi ve eloktromiyografi (EMG) kullanılmıştır. Verilerin toplanması 2 aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada; deneklerin fiziksel özellikleri ve tam squat (SQ) hareketindeki bir tekrarlı maksimal (1TM) kuvvet değerleri belirlenmiş ve 1TM değerlerinin farklı yüzdelerindeki (%60, 70, 80, 90, 100) ağırlıklar hesaplanmıştır. İkinci aşamada; farklı 1TM yüklerinde deneklere tam SQ hareketi yaptırılarak, deneklerin hız, kuvvet ve güç değerleri belirlenmiştir. Bu uygulama esnasında deneklerin gluteus maximus (GM), rectus femoris (RF), adductor magnus (AM), soleus (S) kasına bipolar elektrotlar yerleştirilmiş ve testler anında ürettikleri kas aktivasyonları yüzeyel EMG (sEMG) ile kaydedilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, pearson korelasyon analizi ve bağımlı gruplar için tek yönlü varyans (ANOVA) analizi yapılmıştır. Bulgular: Analiz sonuçlarına göre; 1TM ile zirve hız (ZH), zirve kuvvet (ZK) ve zirve güç (ZG) parametreleri arasındaki en güçlü farklılığın hız ve kuvvet parametrelerinde olduğu görülmüştür. Yük arttıkça kuvvet de doğru orantılı olarak artmakta, hız ise düşmektedir. Güç değerleri 1TM'in %80'ine kadar yükselmekte sonrasında değişmemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the kinetic and kinematic parameters (velocity, force and power) in the pushing phase of the full squat movement applied at different loads (1RM) and to investigate the relationship between the activation values of the muscles actively participating in the application of the same movement. For this purpose, the research group consists of 20 athletes competing in combat sports at the elite level. Material and Method: In data collection; height and weight measuring device, smith machine, free weights, T-Force dynamic measuring system and electromyography (EMG) were used. Data collection was carried out in 2 stages. First stage; physical characteristics of subjects, and full squat (SQ) a repeated maximal action (1RM) strength values are determined and the different percentages of 1RM value of value (60%, 70, 80, 90, 100) to calculate the weights. In the second stage; the speed, strength and power values of the subjects were determined by making the subjects do full SQ movement at different 1RM loads. During this application, the subjects the gluteus maximus (GM), the rectus femoris (RF), adductor magnus (AM), soleus (S) muscle bipolar electrodes are positioned and tests produced instantly muscle activation surface EMG (sEMG) and recorded. In the evaluation of the data; descriptive statistics, pearson correlation analysis and one-way analysis of variance (ANOVA) for dependent groups were performed. Results: According to the analysis results; It was seen that the strongest difference between 1RM and peak velocity (PV), peak force (PF) and peak power (PW) parameters was in speed and force parameters. As the load increases, the force increases proportionally and the speed decreases. Power values increase up to 80% of 1RM and do not change after that.