Sınırda (borderline) kişilik örgütlenmesinde ilişki ve partner obsesyonlarının nesne ilişkileri perspektifinden incelenmesi
Investigation of relationship and partner-centered obsessions in borderline personality organization in an object relations perspective
  1. Tez No: 695557
  2. Yazar: İPEK SELİN GÜNHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN AKIN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın temel amacı sınırda kişilik örgütlenmesindeki ilişki ve partner obsesyonlarının Nesne İlişkileri perspektifinden incelenmesidir. Bu doğrultuda yabancılaşma, benmerkezcilik, sosyal yetersizlik ve güvensiz bağlanma gibi nesne ilişkileri niteliklerinin ve ayrılık kaygısının sınırda kişilik örgütlenmesinde ilişki ve partner obsesyonları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 18 yaş üzerinde olup mevcut bir ilişkisi olan 419 kadın katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Borderline Kişilik Envanteri, Romantik İlişki Obsesyon ve Kompulsiyonları Ölçeği, Partnere İlişkin Obsesif-Kompulsif Belirti Ölçeği, Bell Nesne İlişkileri Ölçeği ve Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi kullanılmıştır. Veri seti araştırma sorularına ve hipotezlerine uygun olarak SPSS Programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre sınırda kişilik örgütlenmesinde ilişki obsesyonlarını yabancılaşmanın, güvensiz bağlanmanın ve benmerkezciliğin; partner obsesyonlarını ise yabancılaşmanın ve benmerkezciliğin yordadığı görülmüştür. Çalışmanın sınırda kişiliğin ilişkisel doğasına ve ilişkisel obsesyonların klinik görünümüne ilişkin önemli veriler sunduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, relationship and partner-centered obsessions in borderline personality organization were investigated. In this direction, the nature of object relations such as alienation, egocentrism, social inadequacy and insecure attachment, and separation anxiety on the relationship and partner-centered obsessions in borderline personality organization were examined. The sample of the study consists of 419 female participants over the age of 18 who are in a relationship. Borderline Personality Inventory, Relationship Obsessive-Compulsive Inventory, Partner-Related Obsessive-Compulsive Inventory, Bell Object Relations Scale and Adult Separation Anxiety Questionnaire were used as data collection tools in the study. The data set was analyzed by the SPSS Program in accordance with the research questions and hypotheses. According to the results; alienation, insecure attachment and egocentrism were the predictors of the relationship obsessions while egocentrism and alienation are the predictors of the partner obsessions in borderline personality organization. The study provides important information regarding the relational nature of borderline personality and the clinical appearance of relational obsessions.