Hüseyin Ferhad şiirinde imaj
The image in Hüseyin Ferhad's poetry
- Tez No: 695567
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
İlk şiirlerini çeşitli dergilerde yayımlayarak adından söz ettirmeye başlayan 1980 Sonrası Türk şiiri temsilcilerinden Hüseyin Ferhad, mitoloji, folklor, tarih ve inanç unsurlarıyla bezenmiş sekiz şiir kitabının yanında, deneme, anlatı türünde de eser vermiştir. Toplumcu gerçekçi anlayışla ortaya koyduğu ilk iki kitabından sonra folklorik/mitolojik şiir çizgisinde poetikasını sürdürmüştür.“Hüseyin Ferhad Şiirinde İmaj”başlıklı çalışma, duyulara dayalı bir yöntemle ele alınmaya çalışılmış, Hüseyin Ferhad'ın poetikasının, şiirlerindeki imajlar bağlamında tahlil edilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışma,“Hüseyin Ferhad”,“İmaj”,“Hüseyin Ferhad Şiirinde İmajların Tasarlanış Biçimleri”şeklinde üç ana bölüme ayrılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Hüseyin Ferhad'ın hayatı, edebî kişiliği ve 1980 Kuşağı içindeki yeri üzerinde durulmuş, ikinci bölümünde“imaj”ın tanımı, işlevleri ve sınıflandırılması ele alınmış, üçüncü bölümünde de Hüseyin Ferhad'ın şiirlerindeki imajlar, tasarlanış biçimlerine göre tasnif ve tahlil edilip yorumlanmıştır. Çalışmada, Ferhad'ın sekiz kitaptan oluşan külliyatında şiirlerinin değişmez karakterinin imajlar olduğu, bu imajların da ağırlık sırasına göre görsel, işitsel, dokunsal, kokusal, tatsal nitelik taşıdığı sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Mitoloji, Folklor, Hüseyin Ferhad, 1980 Kuşağı, Duyu, İmaj
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hüseyin Ferhad one of representative of post 1980 Turkish Poetry who became popular by publishing his first poems in various journals presented also essay and narrative works besides his eight books decorated with components of mythology, folklore, history and belief. After presenting his first two books with intellection of socialist realist, he maintaned his poeticallness in folkloric/mythologic line. It is tried to deal with study entitled“Image in Hüseyin Ferhad Poem”within a method based on senses. It is also aimed to analyze Hüseyin Ferhad's poetica in the context of the images in his poems. Accordingly the study consists of three main chapters as“Hüseyin Ferhad”,“Image”,“The Styles of Fictionalizing Images in Hüseyin Ferhad's Poem”. In the first chapter of the study it is attached importance to Hüseyin Ferhad's life, literary personality and his place in the 1980 generation, in the second chapter the definition of“image”, its functions and the classification of it are disscussed and in the third chapter of the study the images in Hüseyin Ferhad's poems are interpreted with classification and analysis according to their fictionalizing. In the study it came to conclusion that Hüseyin Ferhad's unchangeable character is his images in his corpus consists of eight books and these images are visual, auditory, tactual, olfactive, gustative according to their being heaviness. KEY WORDS: Mythology, Folklore, Hüseyin Ferhad, 1980 Generation, Sense, Image