Farklı düzeylerdeki elit basketbolcuların beslenme alışkanlıkları ve bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of nutrition habits and knowledge levels of elite basketball players at different levels
  1. Tez No: 695574
  2. Yazar: MUHAMMED ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, farklı düzeylerdeki elit basketbolcuların beslenme alışkanlıkları ve bilgi düzeylerinin saptanması amacı ile tanımlayıcı araştırma olarak planlanıp yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini basketbolun en üst (1. ve 2.) liglerinde oynayan sporcular oluşturmuştur. Çalışmada Tanımlayıcı Bilgi Formu ile Beslenme Alışkanlıkları ve Bilgi Düzeyleri Anket Formu uygulanmıştır. Bu kapsamda sosyodemografik durumu, sporcu beslenmesi konusundaki bilgileri, beslenme alışkanlıkları sorgulanmıştır. Elde edilen veriler SPPS 22.0 paket programında yüzde ve frekans dağılımlarına bakılarak analiz edilecektir. İstatiksel hesaplamalarda SPSS (versiyon 22.0) programı kullanılmış̧ olup bulguların değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatiksel metotların yüzde (%), frekans dağılımı (f) kullanılmıştır. P değerinin 0,05'ten küçük olduğu durumlarda gruplar arası fark anlamlı kabul edilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde erkek basketbolcuların %100'ünün, kadın basketbolcuların %90,6'sının beslenmesine dikkat ettiği bulunmuştur. Erkek basketbolcu katılımcıların %66,7'si, kadın sporcuların %43,8 beslenme konusunda bilgilerini yeterli bulmuştur. Erkek katılımcıların %31,3'ü, kadın katılımcıların %28,1'i beslenme hakkında sahip olduğu bilgiyi antrenörlerden elde ettiği bulunmuştur. Araştırmaya katılan erkek sporcuların %85,4'ü, kadın sporcuların %75'inin sigara kullanmadıklarını bulunmuştur. Cinsiyetler arası farkın belirlenebilmesi için bağımsız t testi uygulaması yapılmıştır ve 4 tane beslenme alışkanlığı sorusunda anlamlı fark bulunmuştur (P≤0,05). Ligler arası farkın belirlenebilmesi için bağımsız t testi uygulaması yapılmıştır ve 2 tane beslenme alışkanlığı, 3 beslenme bilgisi sorusunda anlamlı fark bulunmuştur (P≤0,05). Sonuç olarak bu konu üzerinde daha çok araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Kulüpler tarafından sporcuların ve antrenörlerin beslenme eğitimi ile desteklenmelerinin faydalı olacağı düşünülmektedir. Yapılan araştırmalar beslenme alışkanlığı ile sporda başarı arasında ilişki olduğu, bu yüzden spor kulüplerinde beslenme uzmanlarına yer verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was planned and conducted as a descriptive research with the aim of determining the nutritional habits and knowledge levels of elite basketball players at different levels. The sample of the study consisted of athletes playing in the top (1st and 2nd) leagues of basketball. In the study, the Descriptive Information Form and the Nutrition Habits and Knowledge Levels Questionnaire were applied. In the study, the Descriptive Information Form and the Nutrition Habits and Knowledge Levels Questionnaire were applied. In this context, sociodemographic status, information about athlete nutrition, nutritional habits were questioned. The obtained data will be analyzed by looking at the percentage and frequency distributions in the SPPS 22.0 package program. SPSS (version 22.0) program was used in statistical calculations, and percentage (%), frequency distribution (f) analysis of descriptive statistical methods were used in the evaluation of the findings. In cases where the P value was less than 0.05, the difference between the groups was considered significant. When the findings were evaluated, it was found that 100% of male basketball players and 90.6% of female basketball players pay attention to their nutrition. 66.7% of male basketball players and 43.8% of female athletes found their knowledge of nutrition sufficient. It was found that 31.3% of male participants and 28.1% of female participants obtained their knowledge about nutrition from trainers. It was found that 85.4% of male athletes participating in the study and 75% of female athletes do not smoke. In order to determine the difference between the sexes, an independent t test was applied and a significant difference was found in 4 nutrition habits questions (P≤0.05). In order to determine the difference between leagues, an independent t test was applied and a significant difference was found in 2 nutrition habits and 3 nutrition knowledge questions (P≤0.05). Consequently, more research is needed on this subject. It is thought that it would be beneficial for the clubs to support the athletes and coaches with nutrition education. Studies have shown that there is a relationship between nutrition habits and success in sports, so nutritionists should be included in sports clubs.