5G ağlarında RAN dilimleme için pekiştirmeli öğrenme tabanlı uyarlanabilir erişim sınıfı engellemesi
Reinforcement learning based adaptive access class barring for RAN slicing in 5G networks
  1. Tez No: 695583
  2. Yazar: ALİ TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU SEZER, DOÇ. DR. MEHMET KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Makineler arası (M2M) iletişimi etkin bir şekilde sağlamak 5G ağlarının öne çıkan özelliklerinden biridir. Makineler arası trafiğinin yakın zamanda insandan insana (H2H) trafiğini geçebileceği ön görülmektedir. Ağ dilimleme, makineler arası trafiğini karşılamak için ve aynı zamanda bu cihazların değişen hizmet kalitesi (QoS) gereksinimlerini destekleme ihtiyacı olduğundan umut verici bir tekniktir. Tüm hizmet türleri için aynı gecikmeyle sonuçlanan ve tüm cihazlar için gerçekleştirilmesi gereken rastgele erişim kanalı (RACH) prosedürü, M2M trafiği için muazzam bir darboğazdır. Makineler arası cihazlarının olaya dayalı eşzamanlı erişim davranışı nedeniyle, bu prosedür ciddi tıkanıklığa ve gecikmelere neden olabilir. Erişim sınıfı engelleme (ACB) gibi eski tıkanıklık kontrol şemaları makineler arası iletişimlerde sıklıkla meydana gelebilen, yoğun trafik senaryolarında aşırı yükün üstesinden gelmek için yeterli değillerdir. Ayrıca bu durumlarda ACB parametrelerini dinamik olarak ayarlamak için net bir kılavuz bulunmamaktadır. Biz, bu çalışmada farklı hizmet sınıflarının engelleme oranlarını ve engelleme sürelerin ayarlamak için pekiştirmeli öğrenme (RL) tabanlı, çok oranlı bir ACB algoritması öneriyoruz. Önceliğe dayalı algoritmamız sadece tıkanıklığı önlemiyor aynı zamanda RACH kullanımını farklı hizmet türleri arasında dilimliyor. Yapmış olduğumuz kapsamlı simülasyonların sonuçları, önerilen algoritmamızın RACH kullanımını maksimize ettiğini göstermektedir. Bununla birlikte, önerilen algoritmamız hizmet önceliğine göre bağlantı isteklerinin RACH kapasitesini aştığı durumlarda gecikmeler azaltmakta ve erişim olasılığının arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Machine-to-Machine (M2M) communication is one of the major drivers of 5G networks as M2M traffic might soon surpass Human-to-Human (H2H) traffic. Network slicing is a promising technique for supporting M2M traffic on 5G networks as there is a need to concurrently support varying Quality-of-Service (QoS) requirements of M2M devices. A major bottleneck for M2M traffic is the Random Access Channel (RACH) procedure, which has to be performed for all devices, which results in the same latency for all service types. Due to the event-driven simultaneous access behavior of M2M devices, this procedure can cause severe congestion. Legacy congestion control schemes such as Access Class Barring (ACB) are not adequate to handle the overload in bursty traffic scenarios, which can happen frequently in M2M communications. There is also no clear guideline to adjust ACB parameters dynamically in such situations. Here we propose a multi-rate ACB algorithm using Reinforcement Learning (RL) to tune the barring rates and barring times of different service classes. Our priority-based algorithm not only reduces the congestion but also slices the RACH among different service types. Comprehensive simulation results show that our proposed algorithm maximizes the RACH utilization. In the meantime, based on each service priority, it reduces the delays and increases the access probability even when the connection requests exceed the RACH capacity.