Dynamic resource allocation in virtualized networks for network slicing
Ağ dilimleme için sanallaştırılmış ağlarda dinamik kaynak atama
  1. Tez No: 623491
  2. Yazar: CEREN CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAN ECE GÜRAN SCHMİDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
5G kablosuz ağlar teknolojisindeki gelişmeler, ortak bir altyapıyı paylaşarak çeşitli dikey endüstrilere hizmet vermeye olanak sağlamaktadır. Bu amaçla, sanallaştırılmış ağlarda ağ dilimleme yöntemi yardımıyla farklı endüstrilere çoklu kiracılık desteği verilmektedir. Paylaşımın dahil olmasıyla birlikte, hizmet kalitesi memnuniyeti, dilimler arasında adalet ve performans izolasyonu gibi birçok zorluk oluşmaktadır. Dilimlerin çeşitliliği temel olarak veri hızı taleplerinde ve kullanıcı popülasyonlarındaki farklılıklarda göze çarpmaktadır. Genellikle, yüksek veri hızı isteğine sahip dilimlere çok sayıda kaynak ataması yapılır. Bu kaynak atama yaklaşımı, düşük veri hızı talep eden dilimlerin ağ dışında kalmasıyla sonuçlanır. Bu çalışmanın ana konusu, tüm bu zorlukların etkin bir kaynak atama yaklaşımıyla aşılmasıdır. Bu tezde, sanallaştırılmış radyo erişim ağları (RAN) için yeni bir kaynak atama yöntemi olan DUCA (Dinamik Kullanıcı Sayısı Farkında) ağ dilimleme yöntemi önerilmektedir. DUCA'nın kaynak atama hedefi, farklı dilim gereksinimlerinin varlığında kaynakların etkili kullanımını sağlayıp çok sayıda kullanıcı talebine hizmet vermektir. Bu amaçla, DUCA ek bir kullanıcı sayısı parametresi ile formüle edilmiştir. Böylece sadece istenen veri hızı miktarı değil, aynı zamanda kullanıcı popülasyonları da kaynak atama kararını etkilemektedir. DUCA, farklı ağ konfigürasyonlarında diğer kaynak atama yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. Simülasyon sonuçları, önerilen DUCA'nın diğer kaynak atama yöntemlerinden daha iyi performans elde ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The developments of 5G wireless technology, enables serving to various vertical industries through sharing a common infrastructure. To this end, multi-tenancy support of these diverse industries are realized on virtualized networks with the help of network slicing. The introduction of sharing brings many challenges such as QoS satisfaction, fairness and performance isolation among slices. The diversity of these slices mainly lies in their data rate requests and user populations. The slices with high data rate traffic requests are often given large number of resources. That resource allocation approach leaves the slice requests for low data rate slices out of the network. Overcoming all of these challenges with an efficient resource allocation approach is the main concern of this work. In this thesis, we propose DUCA (Dynamic User Count Aware) network slicing, a novel resource allocation scheme for virtualized radio access networks (RAN). DUCA's resource allocation objective is to serve large number of user requests with high resource utilization results in the presence of diverse slice requirements. To this end, DUCA is formulated with an additional user count parameter so that not only requested amount of data rates but also user populations of slices can effect resource allocation. DUCA is compared with other resource allocation schemes under different network configurations. Simulation results show that the proposed DUCA outperforms compared resource allocation methods.