Gelecek nesil kablosuz ağlarda radyo erişim ağı dilimlemenin gecikme ve verim üzerindeki etkisinin incelenmesi
Analysis of radio access network slicing on latency and throughput in next-generation wireless networks
- Tez No: 895305
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Beşinci Nesil (5G) ve ötesi haberleşme sistemlerinde, ağa bağlanan cihaz sayısının artmasıyla birlikte, sistemdeki kullanıcıların farklı bant genişliği ve gecikme ihtiyacı olacağı değerlendirilmektedir. Son yıllarda gelişen sanallaştırma ve bulut teknolojileri ile birbirinden izole Ağ Dilimleri (Network Slice) oluşturularak daha iyi Servis Kalitesi (Quality of Service, QoS) sağlanabileceği bilinmektedir. Ağ dilimlemenin gerçeklenmesi çekirdek şebeke tarafında kısmen daha kolay olmasına rağmen Radyo Erişim Ağı (Radio Access Network, RAN) tarafındaki ağ dilimleme oldukça karmaşıktır. Bu çalışmada, RAN ağ dilimlemenin mevcut mimaride uygulanabilirliği ağ dilimi-QoS ilişkisi, ağ dilimi-bant genişliği ve ağ dilimi-nümeroloji ilişkisi açısından incelenmiştir. Fiziksel kaynak kullanımı açısından 5G RAN ağ dilimleme performası, sistemdeki veri hızı ve gecikme değerlerine göre QoS tipi, bant genişliği ve nümeroloji parametreleri kullanılarak analiz edilmiştir. Garanti edilen servis kalitesinin sağlanabilmesi için fiziksel kaynak bloğunun ağ dilimi farkında mimarilerle dinamik olarak yönetilmesi gerektiği simülasyon sonuçlarıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In fifth generation (5G) and beyond communications systems, it is estimated that as the number of devices connected to the network increases, users in the system will require different bandwidth and delay. It is known that better quality of service (QoS) can be achieved by creating isolated network slices using virtualisation and cloud technologies that have been developed in recent years. Although network slicing is somewhat easier to implement on the core network side, network slicing on the Radio Access Network (RAN) side is quite complex. In this study, the applicability of RAN network slicing in the current architecture was investigated in terms of network slice-QoS relationship, network slice-bandwidth relationship and network slice-numerology relationship according to throughput and latency parameters in the system. The performance of 5G RAN network slicing was analysed in terms of physical resource utilisation according to QoS type, bandwidth and numerology. Simulation results showed that the physical resource block must be dynamically managed with network slice-aware architectures to ensure guaranteed quality of service.