Ortopedik engelli kadınlarda sağlık inanç modeline temellenen hemşirelik destek programının üreme sağlığı davranışlarına etkisi
The effect of support program based on the health belief model on reproductive health behavior in women with orthopedic disabled.
- Tez No: 695591
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışma ortopedik engelli kadınlarda Sağlık İnanç Modeli doğrultusunda hazırlanan hemşirelik destek programının üreme sağlığı davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla, yarı deneysel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Çalışma bir üniversite hastanesinin fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniğinde Ağustos 2019-Ekim 2020 tarihleri arasında yürütülmüştür. Ortopedik engeli bulunan 15 kadın deney, 35 kadın kontrol grubunda olmak üzere toplam 50 kadın örnekleme alınmıştır. Deney grubundaki kadınlara 3 haftalık hemşirelik destek programı uygulanmıştır. Veri toplamada; Tanıtıcı Bilgi Formu (TBF) ve Evli Kadınların Üreme Sağlığını Koruyucu Tutumlarını Belirleme Ölçeği (ÜSBÖ) uygulanmıştır. Dört ay boyunca izlem formu ile değerlendirilmiştir. İlk değerlendirmede ÜSBÖ toplam puanı deney grubunda 119,93±20,59, kontrol grubunda 122,20±16,71 dir. Son değerlendirmede ÜSBÖ toplam puan deney grubunda 144,27±11,95 ve kontrol grubunda 118,00±16,43'tür.
Özet (Çeviri)
The study was conducted using the quasi-experimental design to determine the influence of the nursing support program prepared according to the Health Belief Model on reproductive health behaviors of orthopedically disabled women in the physical therapy and rehabilitation clinic at a university hospital between August, 2019-October, 2020.The research sample included 50 women (35 in the control group and 15 in the experimental group with orthopedic disability). A 3-week nursing support program was applied to the experimental group women. To collect the data, Introductory Information Form and Scale for Determining the Protective Attitudes of Married Women towards Reproductive Health (SDPAMW) were applied. Evaluation was made with a follow-up form for four months. In the first evaluation, the total SDPAMW scores were 119.93±20.59 for the experimental group and 122.20±16.71 for the control group. In the final evaluation, the total SDPAMW scores were 144.27±11.95 for the experimental group and 118.00±16.43 for the control group.