Ortopedik engelli kadınlarda üriner inkontinansa yönelik verilen sağlık inanç modeline dayalı çevrimiçi eğitim programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the online training program based on the health belief model given for urinary incontinence in women with orthopedic disabilities
- Tez No: 949696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Bu araştırma, ortopedik engelli kadınlarda üriner inkontinansa yönelik verilen sağlık inanç modeline dayalı çevrimiçi eğitim programının etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla yarı deneysel tasarımda planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Yarı-deneysel tasarımda planlanan bu çalışma, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Engelli Danışma ve Koordinasyon biriminde Nisan 2024-Eylül 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini ortopedik engeli olan 46 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın uygulama aşamaları; eğitim öncesi, eğitim sonrası ve üçüncü ay izlemi olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Üriner inkontinans ve kegel egzersizlerine yönelik sağlık inanç modeline dayalı beş oturumdan oluşan çevrimiçi eğitim programı araştırmacılar tarafından düzenlenmiştir. Araştırmanın verileri; eğitim öncesinde“Tanıtıcı özelliklere ilişkin form”,“Üriner inkontinansa yönelik kısa bilgi değerlendirme formu”,“Üriner inkontinans ve kegel egzersizlerine yönelik bireye özgü davranış değişikliği değerlendirme formu”,“Üriner inkontinans ve kegel egzersizlerine yönelik sağlık inanç ölçeği”ve“Uluslararası idrar kaçırma ile ilgili konsültasyon formu”, eğitim sonrasında;“Üriner inkontinansa yönelik kısa bilgi değerlendirme formu”,“Eğitime yönelik genel memnuniyet değerlendirme formu”ve“Eğitim içeriğine yönelik kazanım değerlendirme formu”ve izlem sonrasında“Üriner inkontinans ve kegel egzersizlerine yönelik sağlık inanç ölçeği”,“Uluslararası idrar kaçırma ile ilgili konsültasyon formu”ve“Üriner inkontinans ve kegel egzersizlerine yönelik bireye özgü davranış değişikliği değerlendirme formu”ile toplanmıştır. Veriler SPSS 26.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan ortopedik engelli kadınların engellilik düzeyleri %73,9'u sadece tekerlekli sandalye kullananlar olduğunu, %26,1'inin ise baston/değnek yardımıyla hareket ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned in a quasi-experimental design to evaluate the effectiveness of an online education program based on the health belief model for urinary incontinence in orthopedically disabled women. Materials and Methods: This study, planned as a quasi-experimental design, was conducted in the Disabled Consultation and Coordination unit of Gülhane Training and Research Hospital between April 2024 and September 2024. The study sample consisted of 46 women with orthopedic disabilities. The application stages of the study were carried out in three stages as pre-education, post-education and third month follow-up. An online education program consisting of five sessions based on the health belief model for urinary incontinence and kegel exercises was organized by the researchers. The data of the study were collected before the training with the“Introductory characteristics form”,“Brief information evaluation form for urinary incontinence”,“Individual behavior change evaluation form for urinary incontinence and Kegel exercises”,“Health belief scale for urinary incontinence and Kegel exercises”and“International consultation form for urinary incontinence”; after the training with the“Brief information evaluation form for urinary incontinence”,“General satisfaction evaluation form for the training”and“Achievement evaluation form for the content of the training”and after the follow-up with the“Health belief scale for urinary incontinence and Kegel exercises”,“International consultation form for urinary incontinence”and“Individual behavior change evaluation form for urinary incontinence and Kegel exercises”. Data were analyzed using SPSS 26.0 package program. Results: The disability levels of orthopedically disabled women participating in the study showed that 73.9% of them were only wheelchair users, while 26.1% of them moved with the help of a cane/crutch.