Changing workspaces and urban experiences of creative labor: The case of İstanbul
Yaratıcı işgücünün değişen çalışma alanları ve kentsel deneyimleri: İstanbul örneği
  1. Tez No: 695610
  2. Yazar: GİZEM GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAYASÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Sanayisizleşme sonrası görülen ekonomik ve mekansal boşluk, kentleri yaratıcı endüstrilere yatırım yapmaya iterken, bu endüstriler kentsel alanlarda iş ve yaşamın geleneksel karşılıklarını dönüştürmeye başlamıştır. Bu bağlamda ortak çalışma alanlarının, evin ve kamusal alanların yeni çalışma mekanları olarak yaygın biçimde kullanılması; aynı zamanda kentsel çevrenin yüksek eğitim, yetenek, canlı kültürel altyapı ve diğer hizmetlerden oluşan ekosistemler olarak yeniden yapılandırılması post-endüstriyel kentin yeni tanımını oluşturmaktadır. Bu çalışma, yaratıcı işgücünün büyük çoğunluğunu barındıran İstanbul'da bu işgücünün değişen çalışma alanlarını ve kentsel deneyimlerini incelemektedir. Yaratıcı sektör çalışanları ve iş/yaşam çevrelerinin yoğunlukla konumlandığı Levent-Maslak, Şişhane ve Kadıköy bölgelerinde bulunan ortak çalışma alanlarında anket çalışmaları yürütülmüştür. Literatürdeki geçmiş çalışmalar, yaratıcı işgücünün iş/yaşam tercihleri ve yaratıcı sınıfı çeken kentsel mekan özellikleri hakkında fikir verirken, işin yeni mekansal dinamiklerinin daha geniş sosyo-mekansal ilişkiler ve kent bağlamında incelenmesi az araştırılmış bir alandır. Uzaktan çalışma biçimlerinin kentsel coğrafyayı nasıl etkileyeceği düşünüldüğünde, yaratıcı işgücünün iş ve yaşam tercihleri ekonomik kalkınma ve kent planlaması uygulamalarında büyük katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The economic and spatial vacancy after de-industrialization triggered the cities to capitalize on creative industries, which challenged the conventional dynamics of work and life in the urban sphere. Co-working spaces, homes and public spaces having emerged as new forms of workspaces – along with the urban environments being restructured as diverse ecosystems of high education, talent, vibrant cultural infrastructure and other services – are considered as the new landscape of the post-industrial city. The changing workspaces and urban experiences of creative labor are investigated in this study in Istanbul, which is the economic capital of Turkey, containing the majority of its creative workforce. Interviews are conducted in co-working spaces in Levent-Maslak, Sishane and Kadikoy neighborhoods where creative labor and their work / life environments locate densely. While the literature provides information about the creative labor' work /life preferences and the places that attract the creative class, the wider socio-spatial associations of the new spatial dynamics of work in the urban context is an under-researched area. Regarding how remote work will affect urban geography, the work and life experiences of creative labor can be valuable for economic development in urban planning practices.