Belediyelerde tasarruf ve verimlilik ilişkisi: Konya örneği
Relationship between savings and efficiency in municipality: The case of Konya
  1. Tez No: 695627
  2. Yazar: BAHADIR METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN UÇAR KOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Daha sonra doldurulacaktır.Bu araştırmanın temel amacı yerel yönetim birimleri olarak belediyelerin tasarruf ve verimlilik düzeyini yerel belediyeleri yöneten belediye yöneticilerinin gözünden değerlendirmek ve tasarruf ve verimlilik ilişkisini Konya ili özelinde incelemektir. Bu amaç doğrultusunda ilgili literatürden faydalanılarak ve uzman görüşü alınarak hazırlanan“Belediyelerde Tasarruf Ölçeği”ve“Belediyelerde Verimlilik Ölçeği”Konya ilinde belediye başkanı ve başkan yardımcısı olarak görev yapan 32 yöneticiye uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların belediyelerde verimlilikle ilgili en fazla katıldıkları görüşlerin“Belediye hizmetlerinden verim elde etmek noktasında insan kaynakları faktörleri çok önemlidir”ve“Belediye hizmetlerinden verim elde etmek noktasında çevresel faktörler çok önemlidir”önermeleri olduğu, en az katıldıkları görüşlerin ise;“Belediyemiz çalışanlarının verimliliklerini artırmak için çalışanlara gerekli hizmet içi eğitimler verilebilmektedir.”ve“Belediyemizde çalışanlar eğitimleri ve nitelikleri doğrultusundaki bölümlerde görevlendirilebilmektedir”olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların belediyelerde tasarrufla ilgili en fazla katıldıkları ifadelerin“Belediye harcamalarından tasarruf sağlamada gerekli tedbirlerin alınması önemlidir”ve“Belediye'nin yapmış olduğu harcamaların düzenli olarak denetlenmesi gereklidir”olduğu, en az katıldıkları ifadelerin ise“Belediye harcamalarında savurganlık yapıldığını düşünüyorum.”ve“Belediyemizde bütçe denetiminin yeterince uygulandığı görüşündeyim”olduğu belirlenmiştir. Çalışmada belediyelerde tasarruf ve verimlilik arasında yüksek düzeyde pozitif yönlü ilişkinin olduğu saptanmıştır. Buradan belediyelerde tasarrufun artması veya azalmasının aynı doğrultuda verimliliğin artmasına ve azalmasına neden olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to evaluate the level of savings and efficiency of municipalities as local government units through the eyes of municipal managers who manage local municipalities and to examine the relationship between savings and efficiency in Konya province.“Savings scale in municipalities ”and“ efficiency scale in municipalities”, prepared by using the relevant literature and taking expert opinion, were applied to 32 managers who served as mayor and vice president in Konya province.The data obtained were analyzed by SPSS 22.0 statistical program. As a result of the research, the opinions that participants most agree on efficiency in local governments are“human resources factors are very important to achieve efficiency in municipal services”and“environmental factors are very important in achieving efficiency from municipal services”,“in order to increase the productivity of our municipality employees, employees can be given the necessary in-service training.”and it was determined that“ employees in our municipality can be assigned to departments in the direction of their training and qualifications”.“It is important to take the necessary measures to save municipal spending”and“ it is necessary to regularly audit the expenditures made by the municipality”,“I think municipal spending is wasteful, ”he said.“ and it was determined that”I am of the opinion that the budget audit has been adequately implemented in our municipality." The study found that there are high levels of positive directional relationships between savings and productivity in local decommissioning. From this, it was concluded that an increase or decrease in savings in local governments will lead to an increase and decrease in productivity in the same direction.