1-(2-NAFTİL) etilamin' in enantiyomerlerinden türeyen tiyosemikarbazonların sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of thiosemicarbazones derived from enantiomers of 1-(2-NAPHTHYL) ethylamine
  1. Tez No: 695654
  2. Yazar: ABD ALRAZAK BOSTANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL İYİDOĞAN, ÖĞR. GÖR. DEMET TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Tiyosemikarbazonlar, geniş bir antitümör etki spektrumuna sahip olan bileşiklerdir. Bu çalışmada biyolojik yönden olumlu akciğer antikanser aktiviteler gösterebileceği düşünülen yeni yirmialtı adet kiral tiyosemikarbazon sentezlenip yapıları karakterize edilmiştir. Başlangıç maddesi olarak seçilen 2-naftiletilamin bileşiğinin yapısında bulunan amin grubu, 4-asetilbenzen sülfonil klorür türevi ile trietilamin varlığında diklorometan içerisinde reaksiyona sokularak amit grubuna dönüştürülüp kiral sülfonamitler [S1, S2] sentezlenmiştir. Daha sonra 4- sübstitüefenil izotiyosiyanatların hidrazin hidratla muamelesi sonucu elde edilen 4-sübstitüefenil tiyosemıkarbazit türevleri [T1-T13] sülfonamit bileşiği ile metanollü ortamda reaksiyona sokularak tiyosemıkarbazon türevleri [1-26] elde edilmiştir. Gerçekleştirilen tüm reaksiyonlar İTK ile izlenmiş ve elde edilen ürünler uygun çözücüden kristalllendirilerek saflaştırıldı. Çalışma kapsamında sentezlenen yeni tiyosemıkarbazon türevlerinin yapılarının aydınlatılması için elemental analiz (CHNS), UV, IR, '1H NMR, 13C NMR ve kütle spektroskopisi yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Thiosemicarbazones are compounds with a broad spectrum of antitumor action. In this study, twentysix novel chiral thiosemicarbazones, which are thought to have biologically positive lung cancer activities, were synthesized and their structures were characterized. The amine group in the structure of the 2-naphthylethylamine selected as the starting material was reacted with the 4-acetylbenzene sulfonyl chloride derivative in the presence of triethylamine in dichloromethane and converted to the amide group and chiral sulfonamides [S1, S2] were synthesized. Then, 4- substitutedphenyl thiosemicarbazide derivatives [T1-T13] obtained by the treatment of 4-substitutedphenyl isothiocyanates with hydrazine hydrate were reacted with the sulfonamide compound in methanolic medium to obtain thiosemicarbazone derivatives [1-26]. All reactions were monitored by TLC, and the products obtained are purified by crystallized from the appropriate solvent. Elemental analysis (CHNS), UV, IR, 1H NMR, 13C NMR, and mass spectroscopy were used to elucidate the structures of the new thiosemicarbazone derivatives.