Homokiral aminlerden türeyen enantiyosaf tiyoürelerin sentezi ve kimyasal yapılarının belirlenmesi
Synthesis and characterization of enantiopure thioureas derived from homochiral amines
- Tez No: 517984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL İYİDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tiyoüre türevleri kükürt ve azot atomu içeren önemli bileşiklerdir ve son yıllarda antimikrobiyal, antiviral, antidiyabetik ve antikanser aktivite gibi çeşitli farmakolojik aktiviteleriyle medikal alanda önemli roller oynamaktadırlar. Bu çalışmada başlangıç maddesi olarak seçilen (R)-(+)-1-(2-naftil)etilamin/(S)-(-)-1-(2-naftil)etilamin 4-sübstitüefenil izotiyosiyanat ile oda koşullarında tepkimeye sokularak yirmi adet yeni kiral tiyoüre türevi bileşik [1a-10a ve 1b-10b] enantiyomer çiftleri şeklinde sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapıları fiziksel ve kimyasal yöntemlerin yanı sıra, UV-Vis, FT IR, 1H NMR, 13C NMR, kütle spektroskopisi teknikleri ve elementel analiz (CHNS) ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thiourea derivatives are important compounds that have sulphur and nitrogen atoms and they play important roles in medical field with various pharmacological activities such as antimicrobial, antiviral, antidiabetic, and anticancer activity in recent years. In this study, twelwe novel chiral thiourea derivatives [1a-10a and 1b-10b] as enantiomer pairs were synthesized in high yields by the reaction of (R)-(+)-1-(2-naphthyl)ethylamine/(S)-(-)-1-(2-naphthyl)ethylamine with various 4-substituted phenyl isothiocyanate in dichloromethane at room temperature. The chemical structures of chiral thioureas were elucidated by UV-Vis, FT IR, ¹H NMR, 13C NMR, MS spectroscopic techniques and elemental analysis (CHNS) as well as of physical and chemical methods.