Postpartum sorunlu ineklerde asprosin ve beta-hidroksibütirik asit düzeylerinin araştırılması
Investigation of asprosin and beta-hydroxybutiric acid levels in cows with postpartum problem
- Tez No: 695653
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIŞVANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, ineklerde asprosin düzeylerinin tespit edilmesi, bu hormonun postpartum hastalıklar ve β- hidroksibütirik asit (BHBA) ile arasındaki ilişkinin belirlenmesi ayrıca asprosin hormonunun postpartum dönem hastalıkları özelliklede ketozis için bir belirteç olması ihtimalinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla tez iki aşamalı olarak dizayn edilmiştir. Birinci aşamada, yaşları 3-4 arasında değişen sağlıklı 20 Simental ırkı ineğin doğum anında, doğumdan sonra 3, 6, 9, 12 ve 15. günlerde kan numuneleri alınarak BHBA ve asprosin değerleri ölçüldü. İkinci aşamada ise 200 inek sağlıklı (n=100) ve hastalıklı (retensiyo sekundinarum, hipokalsemi, metritis, topallık, abomazum deplasmanı, mastitis) (n=100) olarak iki gruba ayrıldı ve doğum sonrası sadece 15. günde kan numuneleri alınarak BHBA ve asprosin değerleri ölçüldü. Her iki aşamada da asprosin düzeyleri ticari ELISA kiti ve BHBA değerleri ise ketometre kullanılarak ölçüldü. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde ineklerde asprosin hormonunun kan serumunda ölçülebilir düzeyde ve BHBA ile arasında negatif korelasyon (r= -0.194) olduğu belirlendi (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine asprosin levels in cows, to determine the relationship between this hormone with postpartum diseases and β-hydroxybutyric acid (BHBA), and to evaluate the possibility of asprosin hormone as a marker for postpartum diseases, especially ketosis. For this purpose, the thesis has been designed in two stages. In the first stage, blood samples of 20 healthy Simmental cows aged 3-4 years were taken at birth and on the 3rd, 6th, 9th, 12th and 15th days after birth and BHBA and asprosine values were measured. In the second stage, 200 cows were divided into two groups as healthy (n = 100) and diseased (retentio secundinarum, hypocalcemia, metritis, lameness, abomasum displacement, mastitis) (n = 100) and blood samples were taken only on the 15th day after birth and BHBA and asprosine values were measured. At both stages, asprosine levels were measured using a commercial ELISA kit and BHBA values were measured using a ketometer. When the obtained data were evaluated, it was determined that there was a measurable level of asprosine hormone in blood serum and a negative correlation (r = -0.194) between BHBA in cows (P 0.05).