Çevresel parametrelerin güneş santrallerinin verimine etkisinin parametrik incelenmesi
Parametric investigation of the effect of environmental parameters on the efficiency of solar plants
- Tez No: 695668
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tüm dünyada enerji ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Artan enerji ihtiyacına rağmen kullanılan enerji kaynaklarının da her geçen gün sonuna yaklaşılmaktadır. Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerji, fosil yakıtlardan elde edilen enerjiye göre daha fazla ön plana çıkmakta ve önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında da bu gelişmelere yönelik, yenilenebilir bir enerji kaynağı olan güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlayan güneş enerjisi panellerinin verimini etkileyen çevresel parametreler incelenmiştir. Özellikle güneş ışınımı, sıcaklık ve rüzgâr gibi çevresel parametrelerin panel verimini ne şekilde etkilediği ve hangi bölgelerin güneş enerjisi santrali kurulumu için daha uygun şartlara sahip olduğu konuları üzerinde durulmuştur. Bunu yaparken öncelikle panel verimini doğrudan etkileyen rüzgâr etkisini görmek amacıyla ülkemizde rüzgâr türbinlerinin kurulu olduğu ve güneş ışınımı değerlerinin yüksek olduğu bölgeler seçilmiştir. Seçilen şehirlerin meteorolojik değerleri elde edilmiş ve MATLAB'da yazılan bir algoritma ile anlık ışınım şiddeti ve panel verimleri hesaplanıp bu değerlerin toplamıyla da günlük, aylık, mevsimlik ve yıllık güneş ışınımı değerleri ve yıllık elektrik üretimleri hesaplanmıştır. Sonuçlara baktığımızda ise güneş ışınımı ve rüzgâr hızının panel verimi üzerinde oldukça etkili olduğu görülmüştür. Grafiklere dökülerek yorumlanan veriler ışığında artan güneş ışınımı miktarının her zaman verimi artırmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Rüzgâr hızının 1 m/s ile 7 m/s arasında değişmesi durumunda verimdeki farkın da %3,2 civarında değiştiği sonuçlara yansımıştır.
Özet (Çeviri)
The need for energy is increasing day by day all over the world. Despite the increasing energy need, the energy resources used are approaching to the end with each passing day. For this reason, the energy obtained from renewable energy sources comes to the fore and gains more importance than the energy obtained from fossil fuels. In this thesis, environmental parameters affecting the efficiency of solar energy panels, which produce electricity from solar energy, which is a renewable energy source, were examined. In particular, how environmental parameters such as solar radiation, temperature and wind affect panel efficiency and which regions have more suitable conditions for solar power plant installation are emphasized. While doing this, first of all, in order to see the wind effect that directly affects the panel efficiency, regions where wind turbines are installed in our country and where solar radiation values are high were selected. The meteorological values of the selected cities were obtained and the instantaneous radiation intensity and panel efficiency were calculated with an algorithm written in MATLAB, and the daily, monthly, seasonal and annual solar radiation values and annual electricity production were calculated with the sum of these values. When we look at the results, it is seen that solar radiation and wind speed are quite effective on panel efficiency. In the light of the data interpreted by pouring into graphics, it was concluded that the amount of solar radiation increased does not always increase the efficiency. The results show that when the wind speed changes between 1 m/s and 7 m/s, the difference in efficiency changes around 3.2%.