Akademik örgütlerde dalkavukluk olgusu üzerine nitel bir çalışma
A qualitative study on the phenomenon of flattery in academic organizations
  1. Tez No: 695671
  2. Yazar: MUHAMMED MASUM GÜLCEMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Sosyal bilimler; insanı ve insanlar arasındaki ilişkileri merkeze alarak var olan, ifade edilmeyen ya da anlaşılmayan fenomenleri açıklamaya çalışır. Bir fenomeni meydanı getiren nedenlerin açıklanması ve belirli sonuçların öngörülmesi sosyal bilim yönteminin anlaşılması açısından büyük önem taşır. Dalkavukluk, gerek toplumsal gerekse örgütsel yaşamda varlığı bilinen ve hissedilen ancak üzerinde kapsamlı bir çalışmanın olmadığı bir fenomen olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle çalışmada dalkavukluk olgusu incelenmiş ve bu olguya bütüncül bir bakış açısı getirilmeye çalışılmıştır. Akademik örgütlerdeki dalkavukluk olgusunun yöneticilik tecrübeleri olan akademisyenlerin görüşleri çerçevesinde derinlemesine incelendiği bu çalışma, nitel araştırma yöntemi ve olgu bilim desen ile dizayn edilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını belirlemek için amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemi birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Batı Akdeniz Bölgesi'ndeki üç devlet üniversitesinden 23 akademisyen oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, derinlemesine görüşmeler sonucunda elde edilmiştir. Görüşmeler sonucunda 364 sayfa veri elde edilmiş, elde edilen verilerin çözümlenmesinde nitel veri analizi yöntemlerinden tematik analiz ve nitel veri analizi programlarından Nvivo 11 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, yöneticilik tecrübeleri olan akademisyenlerin gözünden dalkavuk/luk kavramı tanımlanmış, akademilerdeki dalkavukluk davranışın nedenleri; akademik, ekonomik, kişisel, toplumsal ve müesses nizam olarak tespit edilmiştir. Dalkavuk davranışının sergilenme şekilleri; akademik şekiller, abartılı davranışlar, davranış modelleme, laf taşıma, sosyal ilişkiler, kendini görünür kılma, ön plana çıkma, onaylama ve takdim başlıkları etrafında toplanmıştır. Yöneticilerin dalkavuklara karşı vermiş olduğu tepkiler ise reddedici, onaylayıcı ve farkında olmama şeklindedir. Dalkavukluk davranışın dalkavuk, yöneticiler, çalışma arkadaşları ve kurum açısından çeşitli sonuçları olduğuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler Akademik Örgütler, Dalkavukluk Davranışı, Nitel Araştırma, Olgu Bilim, Tematik Analiz
Özet (Çeviri)
Social sciences attempts to explain the phenomena which are not expressed or understood, by centering the person and the relationships between the people. Making clear the causes of a phenomenon and the prediction of the specific results have a great importance for comprehending the methodology of the social sciences. Flattery has been known and felt both social and organizational life, but it has not been studied extensively. For this reason, flattery was examined and tried to bring an holistic perspective to this case in this study. This study which examined thoroughly the flattery phenomenon in academic organizations with the thoughts of academicians has been designed with a qualitative research method and a phenomenological design. In order to determine the participants of the study, among the purposeful sampling methods both criterion sampling and snowball sampling method have been used. The study group of the research consisted of 23 academicians from three public universities in the Western Mediterranean Region. The data of the study was obtained through in-depth interviews using semi-structured interview form. As a result of the interviews, 364 pages of data were gathered, thematic analysis one of the qualitative data analysis methods and Nvivo 11 program from the qualitative data analysis programs were used in the analysis of the obtained data. As a result of the research, the concept of flattery was defined from the perspective of academicians who have administrative experience, the reasons for flattery behavior in academies have been determined as economic, personal, social and institutional order. The ways of showing the flattery behavior have been identified as academic forms, exaggerated behaviors, behavior modeling, verbal conveyance, social relations, self-visibility, prominence, approval and presentation. The reactions of the administrators to the sycophant were rejecting, approving and not being aware. It has been found that flattery behavior has various consequences in terms of flattery, administrators, colleagues and institution. Keywords Academic Organizations, Flattery Behaviour, Qualitative Research, Phenomenology, Thematic Analysis