Konya ilinde bitkisel üretim yapan tarım işletmelerinin tarım sigortası yaptırma durumlarını etkileyen faktörlerin analizi; Altınekin ilçesi örneği
Analysis of the factors affecting the agricultural insurance status of crop productions agricultural enterprises in konya province; the case study of Altinekin
  1. Tez No: 695691
  2. Yazar: SITI MUSTAQIMATUD DIYANAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENNET OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada Konya İli Altınekin İlçesindeki çiftçilerin sosyal ve ekonomik faaliyet sonuçlarını ortaya koymak, Çiftçilerin bazı sosyal ve ekonomik özellikleri ile tarım sigortası yaptırma durumları arasındaki ilişkilerin analiz edilmesini sağlamak, çiftçilerin tarım sigortası yaptırmadurumlarını etkileyen faktörleri belirlemek ve çiftçilerin tarım sigortası yaptırmasını etkileyen faktörleri analiz etmek amaçlamıştır. Araştırma verileri Konya İli Altınekin İlçesinde faaliyet gösteren ve bitkisel üretim yapan çiftçilerden oluşmaktadır. Anket yapılan 66 işletmeden 2019 yılına ait veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Çiftçilerin tarım sigortası yaptırma durumlarını etkileyen faktörleri belirlemek ve çiftçilerin tarım sigortası yaptırmasını etkileyen faktörleri analiz etmek amaçlanmıştır. Araştırma verileri Konya İli Altınekin İlçesinde faaliyet gösteren ve bitkisel üretim yapan çiftçilerden oluşmaktadır. Anket yapılan 66 işletmeden 2019 yılına ait veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Çiftçilerin tarım sigortası yaptırma durumlarını etkileyen faktörler arasındaki ilişkiler ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Çiftçilerin tarım sigortası yaptırma durumlarını etkileyen faktörlerin analizi İkili Lojistik Regresyon ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre incelenen işletmede üreticilerin ortalama yaşı 50,92 olarak bulunmuştur. Üreticilerin ortalama arazi büyüklüğü 438,76 dekardır. Çalışma alanındaki çiftçiler en çok buğday, arpa, şeker pancarı ve mısır yetiştirmektedir. İşletmecilerin toplam tarımsal gelirlerinin 299.517,03 TL olduğu hesaplanmış olup Mali Rantabilite oranı %4,36 ve ekonomik rantabilite %5,60 olarak hesaplanmıştır. Çiftçilerin tarım sigortası yaptırmalarında çiftçilerin yaşı, işletmede deneyim süresi, örgütlenme durumu, tarımsal bilgi alma memnuniyet durumu, borç miktarı, risk ile karşılaşma durumu ve arazi büyüklüğü gibi faktörlerin arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, regresyon analizi sonucunda çiftçilerin gelecekte tarım sigortası yaptırma durumlarını yaş, örgütlenme üyelik durumu, borç miktarı, risk karşılaşma durumu, tarımsal destek miktarı ve tarımsal gelirini etkilemektedir. Sonuç olarak çiftçilerin tarım sigortasını devam ettirebilmeleri için bu koşulların iyileştirilmesinde yarar vardır.
Özet (Çeviri)
This research was aimed to analyze social and economic activities of farmers, to analyze the relationships between the factors affecting farmers' willingness to take out agricultural insurance, to determine factors affecting farmers willingness to take out agricultural insurance and to analyze the factors affecting farmers' to take out agricultural insurance in Altınekin District of Konya Province. To obtain data using a questionnaire by interviewing 66 food crop farmers in 2019. The relationships between the factors affecting farmers' willingness to take out agricultural insurance were analyzed with the chi-square test. To determine and analyze the factors affecting farmers' willingness to take out agricultural insurance were analyzed by Binary Logistic Regression. The result of the research shows that the average age of the farmers were 50,92 years old. The average land size of the farmers were 438,76 decares. The farmers in the study area mostly grew wheat, barley, sugar beet and corn. The total annual agricultural income of the farmers have been calculated 299.517,03 TL. Financial profitability ratio was 4,36% and economic profitability was 5,60%. It has been determined that there was a relationship between the factors such as the age of the farmers, the length of experience, the organizational status, the satisfaction with obtaining agricultural information, the amount of debt, the situation with the risk, and the size of the land in the farmers' willingness to take out agricultural insurance. In addition, the result of the regression analysis, the future agricultural insurance status of the farmers were affected by age, organization membership status, debt amount, risk exposure, agricultural support amount, and agricultural income. As a result, it is beneficial to improve these conditions so that farmers could maintain their agricultural insurance.