Investigation of legal issues and contractual considerations associated with bim use in construction projects
İnşaat projelerinde bım kullanımı ile ilgili hukuki sorunların ve sözleşmesel çözümlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 695690
  2. Yazar: FATİH KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI AKÇAMETE GÜNGÖR, PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Yapı Bilgi Modellemesi (YBM), inşaat sektörüne verimlilik ve kalite artışı getirdiği için son yıllarda dünya çapında kullanımını yaygınlaştı. Bu yaygınlaşma aynı zamanda araştırmacıları YBM süreçlerini projelere entegre ederken ortaya çıkabilecek olası sorunları araştırmaya motive etti. Taraflar arasındaki ilişkilerin doğasını geleneksel proje tesliminden farklı olarak değiştirdiği için Model Sahipliği ve Fikri Mülkiyet, Tarafların Sözleşmesel İlişkisi, Tasarım Sorumluluğu gibi yasal konular daha kritik hale gelebiliyor. Bu nedenle, kurumlar ve yetkililer bu tür sorunların üstesinden gelmek için protokoller ve standart sözleşme formları yayınladılar. Bununla birlikte, son zamanlarda, Birleşik Krallık ve ABD gibi YBM kullanımında önde gelen ülkelerin mahkemelerinde, yukarıda bahsedilen yasal sorunlar nedeniyle YBM ile ilgili birkaç dava görüldü. Bu nedenle, bu tez çalışmasında, öncelikle literatürdeki YBM ile ilgili yasal sorunlar derlenmiş, ardından Birleşik Krallık ve ABD'den YBM ile ilgili çeşitli içtihatlar incelenerek bunlar literatürde YBM'ye yönelik algılanan yasal sorunları ile ilişkilendirilmiştir. Daha sonra BIM ile ilgili inşaat sözleşmeleri ve protokolleri incelenmiş ve Türkiye'deki YBM'nin benimsenme düzeyi ve yönetmeliklerin mevcut durumu sunulmuştur. Bu çalışma, YBM ile ilgili yasal ve sözleşmesel konuları ve standart sözleşme formlarının ve ISO 19650 standartlarının ilgili çözümlerini inceledikten sonra, Türkiye'nin ulusal sözleşme çerçevesi için öneriler sunmaktadır. Bu çalışma, sadece YBM ile ilgili hukuki konuları ve içtihatları araştırmakla kalmayıp, daha da önemlisi, hukuk davaları ve standartları yorumlayarak ve sözleşme dokümanları için önerilerde bulunularak YBM'nin ülke çapında daha etkin kullanılmasına öncülük etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Building Information Modelling (BIM) has expanded its use worldwide in recent years, as it brings efficiency and better quality to the construction industry. This expansion also motivates researchers to investigate potential problems that may occur while adopting and using BIM. Since it has modified the nature of the relationships between the parties to differ from traditional project delivery, legal issues such as Model Ownership and Intellectual Property, Contractual Relationship of Parties, Design Liability may become more critical. Hence, institutions and authorities have published protocols and standard forms of contracts to overcome such issues. However, lately, there have been several BIM-related case-laws in the courts of leading countries in BIM, such as the UK and the USA, which noted the problems encountered due to some of the perceived legal issues mentioned above. Therefore, in this thesis, first BIM related legal issues in the literature are examined and then several BIM-related case laws from the UK and the USA are investigated and linked with perceived legal issues of BIM in the literature. Afterwords, construction contracts and protocols related to BIM are explored and current state of BIM adoption and regulations in Turkey are presented. After examining BIM-related legal and contractual issues and associated solutions of standard contract forms and ISO 19650 standards, this study offers recommendations for national contracting framework of Turkey. This study aims not only to investigate legal issues and case laws related to BIM, but more importantly, to lead the way for more effective use of BIM nationwide by making interpretations of legal cases and standards and by providing recommendations for contract documents.