Adsorpsiyon bio-oksidasyon prosesinin arıtılabilirlik etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of treatability efficiency of adsorption bio-oxidation process
  1. Tez No: 695702
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞATAY ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN EKREM ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada evsel ve endüstriyel atık suların arıtılması amacıyla, mevcut arıtma tesislerinin kapasite ve verim artışları için AB prosesinin arıtılabilirlik etkinliğinin değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Bu amaçla AB prosesine dayalı 50 m3/gün kapasiteli saha ölçekli bir pilot tesis kurularak işletilmiştir. Pilot tesisten elde edilen sonuçlar mevcut tesis analiz sonuçları ve literatür sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Pilot tesis; A kademesi havalandırma ve çökeltme havuzu, B kademesi anoksik havuz, havalandırma havuzu ve son çökeltme havuzlarından oluşmaktadır. A kademesinde 1,72 saat, B kademesinde 10,8 saat hidrolik bekleme süreleri mevcuttur. İki kademede de % 100 geri devir, % 100 içsel geri devir debisi ile çalışılmıştır. Pilot tesiste KOİ, AKM, TN, TP giderim verimleri takip edilmiştir. Çalışma neticesinde; AB prosesi için ortalama KOİ, AKM, TN, TP parametrelerinin giderim verimleri sırasıyla % 77, % 34, % 55, % 28 olarak tespit edilmiştir. Mevcut arıtma tesisi için ortalama KOİ, AKM, TN, TP parametrelerinin verimleri sırasıyla % 90, % 85, % 76, % 73 olarak hesaplanmıştır. Her iki tesisin verimleri arasında farklılıklar ortaya çıkmıştır. Özellikle mevcut tesisin, AB prosesine dönüştürülmesi halinde, çamur yaşının oldukça azalacağından azot gideriminin zorlaşacağı ortaya çıkmıştır. 34 mg/L üzerinde gelecek olan giriş atık suyu TN konsantrasyonu olması halinde, arıtılan atık sudaki TKN konsantrasyonunun yasal limitler üzerine çıkacağı tespit edilmiştir. Mevcut tesise gelen atık suyun değişken karakteri neticesi TN parametresinin de değişkenlik göstereceğinden dolayı, mevcut tesisin AB prosesine dönüştürülmesinin kapasite ve verim artışına olanak sağlamayacağı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatment of domestic and industrial wastewater was carried out with studies on the evaluation of the AB process in terms of treatability for the capacity and gains of existing treatment plants. For this purpose, a field-scale pilot plant with a capacity of 50 m3/day based on the AB process was established and operated. The results obtained from the pilot plant were compared with the current facility analysis results and literature results. Pilot facility; A stage is formed in aeration and sedimentation pool, B stage is formed in anoxic pool, aeration pool and final sedimentation ponds. There is a 1,72 hour hydraulic retention time in the A stage and 10,8 hours in the B stage. Both stages were operated with % 100 recirculation and % 100 internal recirculation flow rate. COD, TSS, TN, TP removals were monitored in the pilot plant. As a result of the study; For the AB process, the yields of the average COD, SS, TN, TP parameters were found to be % 77, % % 34, % 55 and % 28, respectively. The efficiencies of the average COD, SS, TN, TP parameters for the existing treatment plant were calculated as % 90, % 85, % 76 and % 73, respectively. Differences have emerged between the yields of both plants. Especially if the existing plant is converted to an AB process, it has been revealed that nitrogen removal will be difficult as the sludge age will decrease considerably. It has been determined that in the case of inlet wastewater TN concentration above 34 mg/L, the TKN concentration in the treated wastewater will exceed the legal limits. Since the TN parameter will also vary as a result of the variable character of the wastewater coming to the existing facility, it has been demonstrated that converting the existing facility to the AB process will not allow an increase in capacity and efficiency