Understanding user product interaction: a study on home medical devices for the elderly
Kullanıcı ürün etkileşimini anlamak: yaşlılar için ev tipi medikal cihazlar hakkında bir çalışma
  1. Tez No: 695708
  2. Yazar: ZEYNEP CANSU İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sağlık alanında, teknolojide yaşanan gelişmeler sayesinde, hastanelerden medikal özelliği olmayan ortamlara bir geçiş başlamıştır. Bu geçiş, hem basit hasta izleme sistemlerinde hem de karmaşık tedavi sistemlerinde görülmektedir. Ayrıca teknolojide yaşanan bu gelişmeler, insan ömrünün uzamasını ve hayat kalitesinin artmasını da sağlamıştır. Uzayan ömür süreleri ile artan yaşlı insan nüfusu da bu ileri seviye cihazlarının yeterliliğini sergiler durumdadır. Medikal cihazlar bu büyük gelişme yaşanmadan önce sadece profesyoneller için tasarlanıp üretilmekte iken, günümüzde ev tipi medikal cihazların kullanıma girmesi ile birlikte, hastaların kendileri de bir son kullanıcı olarak addedilip bu süreçlere dahil edilmeye başlanmıştır. Yaşlı kullanıcılar tıbbi cihazlarda hızla devam eden bu sürece zoraki olarak uyum sağlamaya çalışıyor olsalar da, yaşadıkları bilişsel ve fiziksel sınırlamalar nedeniyle belirli sıkıntılar ile karşılaşabilmektedirler. Karşılaşılan bu durumlar, yaşlıların medikal cihaz kullanımı hakkında bir tasarım saha çalışması için alan oluşturmaktadır. Bu çalışma, yaşlı nüfusun medikal cihaz kullanımı sırasında yaşadığı tecrübeleri ve sıkıntıları kavramayı ve tasarım süreci sırasında kullanılabilecek fikirleri kazanmayı amaçlamaktadır. Tez iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda medikal cihazlar ve yaşlı nüfusa dair bir literatür çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmı, medikal cihaz kullanan yaşlı insanlar ile gerçekleştirilen görüşmeleri ve görüşmeler sırasında yapılan gözlemleri içermektedir. Tez, evde medikal cihazların kullanımı sırasında yaşanan zorluklardan ve kolaylıklardan bahseden bulguların sunulmasıyla sona ermektedir
Özet (Çeviri)
In the field of healthcare, advancements in technology lead to a migration from hospitals to nonclinical settings. This alteration can be seen in both basic monitoring systems and complicated treatment systems. Concurrently, these technological developments increase the quality and existence of life. The aging population displays these enhancements supplied by the advanced medical devices of today's world. Before this giant leap, medical devices used to be designed and manufactured for only the professionals in the area. Today, patients as end-users are a consideration in these processes as well, with the introduction of home medical devices. These fast paced advancements in medical devices also force the elderly to adapt, although limitations on cognitive and physical abilities may cause an obstacle. Thus, it generates a working space for a design field study upon home medical device usage of the elderly. This study aims to comprehend the elderly's experiences and concerns on their usage of home medical devices and gain insights for the design process. The thesis is formed in two phases. In the first phase, a literature review regarding home medical devices and the elderly were analyzed. The second phase includes interviews and observations conducted with the elderly who use home medical devices. The thesis concludes with the presentation of the findings focusing on difficulties and conveniences experienced during the usage home medical devices.