Analysis and implementation of binary polynomial multiplication
İkilik tabanda polinomların çarpımının analizi ve uygulanması
- Tez No: 695710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
N. Koblitz ve V. Miller ilk olarak 1985 yılında eliptik eğri kriptografisi kavramını önerdiler. Eliptik eğri kriptografi, aynı güvenlik seviyesi için daha küçük anahtar boyutu kullanarak mevcut açık anahtar şifreleme sistemlerine göre avantaj sağladığı için açık anahtarlı şifreleme sistemleri arasında hızla popülerlik kazanmaktadır. Bu sistem, sonlu cisimlerde eliptik eğrilerin matematiksel özelliklerinden yararlanır. Eliptik eğri şifreleme sistemleri, eliptik eğriler üzerindeki noktalar üzerinde işlem gerçekleştirir. Eliptik eğriler, asal cisimler üzerinde temsil edilebilir ve ayrıca ikili cisimler üzerinde de temsil edilebilir. İkili cisim gösteriminde, sonlu cisim elemanları ikili cisimler üzerindeki polinomlardır. Polinom çarpımı, ikili cisim eliptik eğri kriptografik uygulamasında önemli bir işlemdir ve bu nedenle kriptografide bir ilgi alanıdır. Bu tezde, ikili cisimler üzerinde bazı polinom çarpma algoritmalarını analiz ediyoruz. 2-yollu algoritmalar için okul kitabı, Karatsuba ve rafine Karatsuba ve 3-yollu algoritmalar için okul kitabı, Karatsuba ve CNH 3-yollu bölünmüş algoritmaları inceliyoruz. Bir polinom çarpımı için en küçük hesaplama birimi olarak 64 bit'e 64 bit çarpmayı tanımlıyoruz ve bunu da kayan pencere yöntemiyle inceliyoruz. Bir zaman belleği değiş tokuşu yaklaşımı kullanarak en uygun pencere boyutunun sekiz olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
N. Koblitz and V. Miller originally proposed the concept of elliptic curve cryptography in 1985. It is fast gaining popularity in public key cryptosystems as it boasts of an advantage over current public key cryptosystems, that is, the requirement of the key size be smaller and still maintain the same level of security. It takes advantage of elliptic curves' mathematical properties in finite fields. Elliptic curve cryptographic systems perform operations on points on elliptic curves. Elliptic curves can be represented over prime fields and can also be represented over binary fields. In the binary field representation, the elements of these finite fields are binary polynomials. Polynomial multiplication is a key operation in binary field elliptic curve cryptographic implementation and hence an area of interest in cryptography. In this thesis,we analyse some polynomial multiplication algorithms over binary fields. For 2-way algorithms we investigate schoolbook, Karatsuba and refined Karatsuba and for 3-way algorithms we investigate schoolbook, Karatsuba and CNH 3-way split algorithms. We define a 64-bit by 64-bit multiplication as the smallest unit of computation for a polynomial multiplication which can also be improved by the sliding window method. We have observed that an optimal size of eight for the window size is attained with a time memory trade off.