Sustaining loose communities through participant engagement: The case of innocampus accelerator program
Katılımcı bağlılığı sayesinde gevşek toplulukların varlığını sürdürmesi: Innocampus hızlandırıcı programı örneği
  1. Tez No: 695711
  2. Yazar: YASHAR KARDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Sosyoloji, İşletme, Industrial Design, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Girişimciliğe artan ilgiyle birlikte, hızlandırıcılar ile bunların girişimcilik ekosistemlerindeki ve girişimcilerin başarısı üzerindeki rolü giderek daha fazla araştırılan ve çalışılan bir alan haline gelmiştir. Ancak, bu programlarda mevcut olan sosyal dinamikler ve bunların mezunların gelişimindeki etkisinin sürdürülebilirliği üzerindeki rolü alanyazında nispeten göz ardı edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Innocampus hızlandırıcı programı örneğinde mezunların hızlandırıcı programlarla devam eden bağlılığını etkileyen faktörleri araştırmak ve anlamaktır. Bu çalışma, katılımcıların Innocampus hızlandırıcı programına bağlılığını mezuniyetlerinden önce, mezuniyetleri sırasında ve mezuniyetlerinden sonra onların kendi bakış açılarından incelemektedir. Bu tez ayrıca, bu bağlılığın, mezunların gelişmesini destekleyen uygulama topluluklarının oluşmasını sağlayıp sağlamadığını da incelemektedir. Bunları anlamak amacıyla Innocampus hızlandırıcı programı mezunları ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmış ve onlara çalışma konusuna ilişkin deneyimleri ve bunların yansımaları sorulmuştur. Araştırmadan toplanan verilere dayanarak üç ana sonuç çıkarılmıştır. İlk olarak, Innocampus mezunlarının ağ ile program sonrasındaki etkileşimi, hem programa katılım sürecinde ve program sırasında edindikleri deneyimler aracılığıyla gelişen dinamiklerden hem de Innocampus ve ağı ile program sonrasındaki deneyimlerden ve etkileşimlerden etkilenmektedir. İkincisi, mezunların organizasyona ve ağa yönelik beklenti ve motivasyonları sürecin değişik aşamalarında değişmeye devam etmektedir. Üçüncüsü, mevcut ağ yapısının bir sonucu olarak, mezunların bağlılığı, ağ içinde gevşek bir topluluk şeklinde devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Alongside the growing interest in entrepreneurship, accelerators and their role in entrepreneurship ecosystems and the success of entrepreneurs is increasingly being explored and studied. However, the social dynamics present in these programs and their role on the sustainability of the impact they have on the continued development of alumni have been relatively overlooked in the literature. The aim of the study is to explore and understand factors influencing continued alumni engagement with accelerator programs in the case of the Innocampus accelerator program. This study explores participant engagement in the Innocampus accelerator program before, during, and after their graduation from the participants' perspective. This thesis also examines whether or not these engagements lead to the development of communities of practice that influence alumni development. In order to understand these, semi-structured interviews have been conducted with the alumni of the Innocampus accelerator program, and they have been asked about their experiences and reflections on the subject of study. Three major conclusions have been derived from the study. First, post-program engagement of the Innocampus alumni with the organization is influenced by the dynamics developed through their experiences in joining Innocampus and during their participation in the program, combined with experiences and interactions after the program with Innocampus and its network. Second, the expectations and motivations of alumni continue to change in different stages towards the organization and the network. Third, as a result of the existing network structure, alumni engagement continues inside the network in the form of a loose community.