Ayak numarası 40-44 arası olan kadınların ayakkabı satın alma davranışları ve yaşadıkları problemler
Shoe buying behavior and problems of women with foot number 40-44
  1. Tez No: 695712
  2. Yazar: ESRA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Giyim Endüstrisi, İşletme, Industrial Design, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ayakkabı konforunun öneminin arttığı günümüz koşullarında, giydiğimiz ayakkabılar büyük önem taşımaktadır. Çalışırken, spor yaparken veya günlük kullanımda, ayakkabıların ayak yapısına uyum sağması gerekmektedir. Bu çalışma hayatımızın her aşamasında kullandığımız ayakkabıların, standart numaraların dışında kalan numaraların üretimindeki eksikleri belirleyerek 40 - 44 arası ayak numarasına sahip kadınların satın alma davranışları ve yaşadığı sorunları saptamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın amacı, büyük ayak numarasına sahip kadınların, ayakkabı satın alma davranışlarının, istenilen modelde ve istenilen numarada ayakkabı bulabilme olanaklarının tespit edilmesi ve ayrıca tasarım, üretim ve satıcı kaynaklarının arttırılmasına yönelik çalışmalara teşvik edilmesidir. Tarama modeli kullanılan bu araştırmanın evrenini İstanbul'da ikamet eden 40 - 44 arası ayak numarasına sahip kadınlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini belirlemek için amaçlı örnekleme kullanılmıştır ve örneklem grubunu İstanbul il merkezinde yaşayan 140 kadın tüketici oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan kadınlardan veri elde etmek amacıyla kullanılan anket formu 4 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorulardan oluşmaktadır. Diğer bölümler ise kadınların ayakkabı satın alma davranışlarını belirlemeye yönelik, ayakkabı satın alırken tercih ettikleri özellikler ve yaşadıkları problemleri belirlemeye yönelik sorulardan oluşmaktadır. Araştırma kapsamında hazırlanan anket verilerinin istatiksel analizleri yapılmak üzere veriler SPSS paket programına aktarılmıştır. Elde edilen veriler analiz edilerek sonuçlar tablolar halinde verilmiştir. Tablolardan elde edilen en çarpıcı sonuçlar ise ayak numaralarının 40 ve 41 numaraları çoğunlukta olmak üzere 42 numaraya kadar var olduğu ve bu ayak numaralarına sahip kadınların büyük kısmını gençlik dönemi bireylerin oluşturduğu tespit edilmiştir. Ankete katılım sağlayan bütün yaş aralığındaki kadınların renk tercihlerinde çoğunlukla siyah rengi tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayakkabı alışverişlerini ayakkabı mağazaları ile alışveriş merkezlerinden yaptıkları tespit edilmiştir. Ayakkabı malzemesi olarak deri malzeme, süsleme malzemesi tercihinde çoğunlukla bağcık tercih edilmiştir. Kapama malzemesi olarak öncelikli olarak bağcık, sonrasında ise fermuar tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kadınların ayakkabı tür ve model tercihlerinde orta ve yüksek topuklu yarım bot veya sandalet tercih ettiği görülmüştür. Katılımcıların bir diğer ayakkabı tercihleri ise gün içinde kullanımı rahat ve konfor sağlayan sneaker, bot ve parmak arası terlik olmuştur. Tercih edilen ayakkabıların ortak özellikleri ise düz veya düze yakın taban olmasıdır. Ayakkabı ana malzeme ve yardımcı malzemeler ile ilgi yaşanılan problemler arasında çoğunlukla deri malzemesinin çabuk deforme olması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, where the importance of shoe comfort is increasing, the shoes we wear has great importance. While working, doing sports or daily use, shoes must adapt to the foot structure. This study aims to identify the deficiencies in the production of shoes that we use at every stage of our lives, and the sizes outside the standard sizes, and to determine the purchasing behaviors and problems experienced by women with a foot size between 40 and 44. The aim of the research is to determine the shoe purchasing behaviors of women with large foot sizes, the possibilities of finding shoes in the desired model and size, and also to encourage studies to increase design, production and vendor resources. The population of this research, in which the scanning model was used, consists of women with a foot number between 40 and 44 residing in Istanbul. Purposive sampling was used to determine the sample of the study and the sample group consists of 140 female consumers living in the city center of Istanbul. The questionnaire form used to obtain data from the women participating in the research consists of 4 main parts. The first part consists of questions to determine the demographic characteristics of the participants. The other sections consist of questions to determine the shoes purchasing behavior of women, the features they prefer while purchasing shoes and the problems they experience. The data were transferred to the SPSS package program for statistical analysis of the survey data prepared within the scope of the research. The obtained data were analyzed and the results were given in tables. The most striking results obtained from the tables are that the number of feet is up to 42, with 40 and 41 numbers being the majority, and it has been determined that the majority of women with these foot numbers are youth period individuals. It was concluded that women in all age ranges who participated in the survey mostly preferred black color in their color preferences. It has been determined that they do their shoe shopping from shoe stores and shopping centers. Leather material was preferred as shoe material and lace was mostly preferred for decoration material. It has been concluded that they prefer lacing first and then zipper as the closing material. According to the results of the research, it was seen that women preferred medium and high-heeled ankle boots or sandals in their shoe type and model preferences. Another shoe preferences of the participants were sneakers, boots and flip-flops that provide comfort and ease of use during the day. The common features of the preferred shoes are that they have flat or nearly flat soles. Among the problems experienced with the shoe main material and auxiliary materials is mostly the rapid deformation of the leather material.