Effective connectivity model differences of emotion regulation in major depressive disorder: Dynamic causal modeling analysis
Majör depresif bozuklukta duygu düzenleme farklarına yönelik etkili bağlantı modeli: Dinamik nedensel modelleme analizi
- Tez No: 695717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT PERİT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Majör Depresif Bozukluk (MDB) ruhsal bir bozukluktur ve dünyada görülen en kritik ve yaygın rahatsızlıklardan biridir. Diğer hastalıklardan farklı olarak ruhsal bozuklukların teşhisi objektif testlerle doğrulanmamaktadır. Depresyonda olan bir kişiyi, normal bir bireyden yalnızca alanda uzmanlaşmış kişiler ayırabilmektedir. Ancak beyin aktivitesindeki ve beyin bölgeleri arasındaki bağlantılardaki farklılıklar beyin görüntüleme teknikleri ile gözlemlenebilmektedir. Bu çalışmada, Dinamik Nedensel Modelleme (DCM) yöntemi ile bir fMRI verisindeki etkin bağlantı nöral modelleri test edilmiştir. fMRI verileri duygusal müzikal uyaranları kullanılarak MDB hastalarından ve sağlıklı bireylerden toplanmıştır. DCM etkin bağlantı modelinin sonuçlarına göre, MDB hastalarına kıyasla sağlıklı bireylerde artış gösteren bir sgACC - Amigdala bağlantısı ve azalan bir dlPFC - Amigdala bağlantısı bulunmuştur. Elde edilen sonuçlarla bu çalışma, duygusal uyaranları işleyen nöral yollardaki farklılıklara dayanarak MDB hastalarının sağlıklı bireylerden ayırt edilmesi için faydalı bilgiler elde edilebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Major Depressive Disorder (MDD) is a mental disorder and one of the most critical and prevalent disorders in the world. Unlike other diseases, the diagnosis of mental disorders does not easily conform to objective tests. Medical experts consider several indicators to be able to distinguish a depressed person from a normal individual, and finding robust markers to aid diagnosis is still an active area of research. The recent proliferation of neuroimaging methods has brought up new opportunities in that regard. This study aims to contribute to these efforts by investigating the utility of Dynamic Causal Modeling (DCM) based effective connectivity measures for distinguishing MDD patients and healthy controls based on their responses to emotional stimuli. The analysis was conducted over an open fMRI dataset, including the brain responses of MDD patients and healthy controls to an emotional musical stimuli task. The results of the DCM effective connectivity model reveal an increasing sgACC to Amygdala connectivity and reduced dlPFC to Amygdala connectivity in the healthy controls compared to MDD patients. Thus, the findings of this study suggest that such differences in effective connectivity patterns in response to emotional stimuli can be useful in distinguishing MDD cases from healthy subjects.