Güzel sanatlar grafik tasarım bölümü öğrencilerinin çizimlerine 3 boyutluluk etkisi kazandırma sürecinde 3b şekillendirme programı
3d sculpting software in the process of gaining 3d effects in drawings of graphic design students in fine arts
  1. Tez No: 695718
  2. Yazar: SERDAR SÜDOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAYTEKİN BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmada“Üniversitelerin güzel sanatlar grafik tasarım bölümlerinde verilen desen eğitimlerinin, edinilen çalışma prensibi ve birikimin, öğrencilerin 3B çalışmalarına görüntülü grafik tablet ve organik 3B şekillendirme programı kullanarak üç boyutluluk kazandırma sürecinde katkısı var mıdır?”sorusuna cevap aranmıştır. Güzel sanatlar bölümünde daha önceden desen dersi almış öğrencilerin,“Üç Boyutlu Modelleme”dersi içinde desen derslerinde aldıkları kazanımları, modellemelerine yansıtmak amacıyla 3B şekillendirme programı kullanılmıştır. Güzel sanatlar grafik tasarım bölümü öğrencilerinin 3B modelleme dersi kapsamında desen derslerinde yaptıkları çizimlerine 3 boyutluluk kazandırma sürecinde, Görüntülü Grafik Tablet ve organik 3B şekillendirme programından (Z-brush) nasıl yararlanacakları araştırmanın ana konusu dahilindedir. Desen derslerinde elde edilen,“üç boyutlu nesneleri iki boyutlu (kağıt) ortamına aktarabilme”yetisinin,“üç boyutlu nesneleri görüntülü grafik tablet kullanarak üç boyutlu ortama aktarmaya”olan etkisi araştırılmıştır.“Görsel sanatlar eğitimi alan öğrencilerin desen çalışmalarına üç boyutluluk kazandırma sürecinde, görüntülü grafik tablet ve 3B şekillendirme esasına dayalı bir 3B modelleme programı kullanmasının modelleme eğitimine katkıları nelerdir? Öğrenciler bu çalışma prensibindeki programlardan nasıl yararlanmışlardır? Öğrencilerin önceden aldıkları desen derslerindeki kazanımlarıyla, 3B şekillendirme programının uygulanmasıyla elde ettikleri kazanımlar arasında nasıl bir ilgi vardır? Sorularına cevap aranmıştır. Bu araştırma ile görüntülü tablet yardımı ile yapılan 3 boyutlu organik modelleme tekniğinin üniversitelerin grafik tasarım bölümü öğrencileri'nin eğitim ve öğrenim sürecine ne tür bir etkisi olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Öğrenme süreçleri boyunca model algılama, objeleri iki boyutlu ve üç boyutlu ortama aktarabilme becerileri ve görüntülü grafik tablet ile çizimlerine 3 boyutluluk kazandırma sürecinde Z-Brush organik modelleme programının özelliği olan dijital sculpting yönteminin etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Ankara'da Özel Üniversitenin Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Grafik Tasarım Bölümünde 4. Sınıfta öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın modeli, 3B modelleme derslerinde görüntülü grafik tablet ile işlenen bir 3B eğitim ortamı hazırlanarak öğrencilere önce canlı modelden 2D desen çalışması yaptırıp çalışma boyunca edindikleri kazanımların görüntülü grafik tablet vasıtasıyla 3B organik modelleme yöntemi ile elde ettikleri sonuçları incelemektir. 3B organik modellemeye yönelik etkileri inceleyen bu çalışma tek gruplu deneysel desen yöntemli ”eylem araştırması“ modeli ile yürütülmüştür. Araştırmada görsel sanatlar bölümü derslerinden desen eğitimi içeriğine uygun olarak canlı bir modelden desen çalışması yapılmış ve bu çalışma daha sonra aynı öğrencilere görüntülü tablet vasıtası ile üç boyutlu ortama Z-brush programı kullanılarak aktartılmıştır. Araştırmanın verileri öğrenci ürünleri ”Ürün Değerlendirme Formu“ ve ”ön anket“ ve ”son anket“ çalışmaları ile bağımsız 3 alan uzmanınca ölçülmüştür. Araştırmanın verileri SPSS 22 programında içerik ölçme düzeyinde işlenmiştir. Normallik test sağlamasını yapmak için ise Shapiro-Wilk normallik testi kullanılmıştır. Araştırmada ürün değerlendirme formları üzerinden alınan verilerin güvenirliğini ölçmek amacıyla, değerlendiriciler arasındaki tutarlılığın analizi için ”Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu" istatistik tekniği, Araştırmada ön anket, son anket ve izleme testi puanları farkını ölçmek amacıyla puanlar arasındaki farkı test etmek için Tekrarlanan Ölçümler Varyans Analizi (Repeated Measure ) kullanılmıştır. Öğrencilerin, görüntülü grafik tablet ile 3B şekillendirme programı kullanarak yaptıkları çalışmalarda başarı katsayısında artış olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma grubunu oluşturan öğrencilerin yarısı güzel sanatlar üniversitesinin ilgili bölümüne yetenek sınavı ile katılmış öğrenciler olup yarısı ise puanlama sistemi ile okula girmeye hak kazanmış öğrencilerden oluşmaktadır. Bu öğrenciler arası yapılan puanlamalarda ise anlamlı bir fark görülmemesine karşın elde edilen değerlerde yetenek sınavı ile giriş yapan öğrencilerin çalışmalarında özellikle desen çalışmalarında yüksek puanlara rastlanmıştır. Öte yandan öğrencilerin hazır bulunuşluklarını ve 3B modelleme konusu ile ilgili bilgilerini test etmek amaçlı uygulama çalışmalarından önce ve sonra anket uygulamaları yapılmıştır. Katılımcıların bilgi ve tecrübelerinde katılımdan sonra artış olduğu gözlemlenmiştir. Her iki grubun üyeleri de çalışmalara başlamadan önce hazır bulunurluk açısından birbirilerine denk sonuçlar vermişlerdir. Çalışmaların desen dersi ile 3B organik modelleme arasındaki göz el algı ve koordinasyon gibi ilişkilerini tam olarak yansıtabilmeleri amacı ile özellikle görüntülü grafik tablet vasıtası ile modelleme çalışmaları yaptırılmıştır. Bu sayede desen dersinde başarılı öğrencilerin 3B şekillendirme programındaki başarıları doğru orantılı olup olmadığı gözlemlenmiştir. Şekillendirme yöntemi kullanılarak oluşturulan modelleme çalışmalarında desen dersi eğitiminde alınan oran, orantı, denge hareket gibi unsurların ve anatomik bilgilerin oluşturulan çalışmaya yansıtıldığı görülmüştür. Bu tarz uygulamaların günümüz sanat çalışmalarında, sanat dallarıyla ilgili yapılan mesleki çalışmalarda, günümüzde ve gelecekte oldukça yaygın olacağı görülmektedir. Bu bakımdan, modern sanat eğitiminde izlenen güncel yolları yakalamak, geleneksel desen çalışmaları ve temel sanat eğitimi ile bir arada yürütülmesinin önemi ortaya çıkarmak ve ilişkilendirmek açısından önemlidir. Çalışma 2B yüzeyde çizim yaparken edinilen birikimlerin, 2B ortamda yapılan çalışma stiline benzer bir uygulama ile 3B ortamda çalışırken ortaya çıkan benzerlikler ve ayrılıkların ortaya çıkarılması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis“Is there any contribution of the figure drawing lessons principles and educaion at graphic art section of fine art universities in 3D sculpting by using 3D modelling software and graphics tablet”is questioned. Students who have taken the figüre drawing lesson in the department of fine arts before questioned. 3D shaping program has been used in order to improve the gains in figüre drawing lessons within the“Three Dimensional Modeling”course in the same section. The process of bringing drawings to the 3D virtual space of fine arts graphic design students in the design lessons within the scope of 3D modeling lesson is also in the main subject of the research. The topic of how to use Graphics Tablet and organic 3D modelling program (Z-brush) is also included to the main subject of the research. The effect of the ability to transfer the three-dimensional objects obtained in the figüre drawing lessons to the two-dimensional (paper) medium, on the transfer of three-dimensional objects to the three-dimensional environment using the same technique in a virtual environment was investigated too. In the process of bringing visual arts education to students' three-dimensional design studies, what are the contributions of using a 3D model and a 3D modeling program based on 3D shaping? How did the students benefit from the programs in this working principle? What kind of an interest do students have between the acquisitions they have already received in the drawing lessons and the achievements they have achieved through the application of the 3D shaping program? These are other subquestions of the research. With this research, it has been tried to determine what effect the 3D organic modeling technique performed with the help of graphics tablet has on the education and learning process of the students of graphic design department of universities. During the learning process, the effects of the digital sculpting method, which is the feature of the Z-Brush organic modeling program, were investigated in the process of bringing model dimensionality to two-dimensional and three-dimensional environment and 3D graphics to the drawings with the graphic graphics tablet. The study group of the research consists of students studying in the 4th grade in Ankara Private University Faculty of Fine Arts, Design and Architecture, Graphic Design Department. The model of the research is to prepare a 3D educational environment that is processed with a graphic tablet in 3D modeling lessons and to make the students get 2D figüre drawing study from the live model and to examine the results obtained by the 3D graphic modeling method through the virtual 3D workspace. This study, which examines the effects on 3D organic modeling, was carried out with the“action research”model. In the research, a figüre drawing study was made from a live model in accordance with the content of the education of the visual arts department courses, and this study was then transferred to the same students by using a Z-brush program with a visual graphic tablet. The data of the research were measured by three independent experts from the product, using the“Product Evaluation Form”and“pre-survey”and“post-survey”studies. The data of the research were processed at the content measurement level in SPSS 22 program. Shapiro-Wilk normality test was used to provide normality test. In order to measure the reliability of the data received through product evaluation forms in the research, the statistical technique of“Pearson Moments Multiplication Correlation”for the analysis of consistency among evaluators, Repeated Measurements Variance Analysis (Repeated) to test the difference between the scores in order to measure the difference in the preliminary survey, final survey and follow-up test scores. Measure) is used. According to the findings of the research, it was observed that the students who were successful in the design course increased their success coefficient in their studies using the 3D graphics program using a video graphic tablet. In the study, half of the students constituting the group are students who have attended the relevant department of the fine arts university with a talent exam, and half of them are students who have been eligible to enter the school with a scoring system. Although no significant difference was observed in the scores made between these students, high scores were found in the studies of students who entered with aptitude test in the values obtained, especially in figüre drawing studies. On the other hand, questionnaires were applied before and after the application studies in order to test the readiness of students and their knowledge about 3D modeling. In the knowledge and experience of the participants, it was observed that there was an increase after the participation. The members of both groups gave similar results in terms of availability before starting the studies. Modeling studies have been carried out especially with the help of a visual graphic tablet in order to reflect the relationships between the design course and the eye-perception and coordination. In this way, it was observed whether the successful students in the figüre drawing lesson were directly proportional to the success of the 3D shaping program. In the modeling studies created using the shaping method, it was observed that the factors such as the proportion ratio received in the figüre drawing lesson education and the anatomical information were reflected in the study. It is seen that this kind of works will be quite common in today's art works and in professional works related to art branches today and in the future. In this respect, the importance of conducting figüredrawing studies and basic art education together has been revealed in order to catch up with the actual education. The study is important in terms of revealing the similarities and differences when working in a 3D environment with an application similar to the working style performed in a 2D environment.